20. 11. 2022

Kancelář prezidenta poněkud překvapivě začala kritizovat bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Policejní prezident na nich trvá. Nemá k tomu ale právo. Podle zákona rozhoduje o chráněných budovách ministerstvo vnitra a stávající rozsah kontrol dalece přesahuje to, co zákon dovoluje.

Rozsah policejních kontrol při vstupu na Pražský hrad, které byly zavedeny v roce 2015, je protiprávní. Zelení proto vyzývají ministra vnitra Víta Rakušana, aby stanovil rozsah zajišťování bezpečnosti chráněných budov podle Zákona o policii, tak, aby byly chráněny pouze budovy, nikoliv veřejně přístupné parky a náměstí, nádvoří a ulice

„Rozhodování o používání veřejného prostoru náleží v demokratické společnosti voleným zástupcům, nikoliv policii,“ říká Matěj Michalk Žaloudek, člen vedení pražských Zelených. “Kontroly v Jelením příkopu, Královských zahradách, Belvederu nebo v jižních zahradách Pražského hradu nedávají absolutně žádný smysl.”

„Celý komplex Pražského hradu nyní představuje pro průchodnost města zásadní překážku. Policejní kontroly jsou navíc nedůstojné. Žádáme, aby bylo opět možné přes Hrad neomezeně chodit 24 hodin denně a aby Hrad opět tvořil organickou součást města,“ dodává Tomáš Hnyk, spolupředseda Zelených na Praze 8. 

Zdá se, že Hrad požaduje zrušení kontrol, aby podpořil obchodní zájmy svých politických sponzorů. I komerční vánoční trhy ale Hrad alespoň nějak otevřou lidem. To by spolu se zrušením kontrol mohl být první krok k tomu, aby Hrad byl méně pompézní a odtržený od lidí. Dle Zelených by měl být přístupný, a to nejenom jako cíl, kde můžeme utrácet peníze, ale kam má cenu opakovaně chodit, jak to navrhla ve své diplomové práci na UMPRUM Elena Fialková (odemčený článek v Respektu). 

Kontakty: Matěj Michalk Žaloudek, 773 779 403

Tomáš Hnyk, 602 320 084

Kontroly na Hradě probíhají podle § 48 Zákona o policii – objekty, které je třeba chránit, určuje vláda. Ta v prosinci 2008 vložila na seznam „sídelní objekty prezidenta republiky“. Podle sdělení ministerstva vnitra se tím míní „budovy č. p. 1 a 2 na katastrálním území Hradčany a dále pak pozemky (zejména nádvoří), které jsou využívány k zajištění ochrany a bezpečnosti těchto sídelních objektů“. Tato dvě čísla popisná sice označují obrovské budovy, ale i tak tvoří pouze menší část areálu Pražského hradu, která je na mapce vyznačena červeně. To, že nás policie kontroluje už na vstupu do jiných částí areálu (na mapce oranžová a růžová), je tedy protiprávní, protože z těchto území chráněné objekty nelze ohrozit. Neexistuje zákonný důvod, proč by tam mohla policie občany systematicky prohledávat či legitimovat.