15. 3. 2024

Celý mandát primátora Svobody je provázen velmi podivnými výroky pro média, které vzbuzují velké pochybnosti o jeho kompetencích vést hlavní město. Ať už je to přesvědčení, že erupce na Slunci škodí lidem víc než smog z dopravy, dojem, že více tramvajových tratí povede k zácpám tramvají nebo výroky, že cyklostezky do Prahy nepatří.
Čím dál častěji navíc přibývají signály, že pan primátor není ten, kdo městu fakticky vládne. Naposledy nás veřejně obviňoval ze lži a tvrdil, že se ke zdražení Lítačky žádná jednání nekonají, aby jeho náměstek vzápětí upřesnil, že jednání se konají, ale bez něj.
Nyní se ukázalo, že se v době, kdy má státem nařízenou karanténu kvůli vysoce nakažlivému černému kašli, primátor úplně běžně účastní schůzí, tiskových konferencí a sněmovních výborů, což je trestný čin.
Primátor je jedna z nejviditelnějších postav v celé zemi a vše, co dělá veřejně, vytváří nějaký standard pro ostatní a může mít obrovský symbolický význam. Porušování státem nařízené karantény na základě svévolného výkladu nakažlivosti nemoci, vytváří nebezpečný precedent. Je to zpráva známého zkušeného lékaře všem lidem, že s nařízenou karanténou, klidně mohou jít do práce. Zároveň je to zpráva mocných všem ne tak mocným: my můžeme víc než vy, my můžeme všechno.
Primátor šíří výmysly a ohrožuje své okolí, ačkoliv má kolem sebe desítky lidí, kteří jsou mu k ruce. Je to také jeho strana, potažmo celá koalice, kdo ho v této pozici drží. Problémem proto není jen primátor Svoboda, ale všichni ti, kdo mu takové chování tolerují a vyjadřují mu nadále důvěru v pozici primátora města.
Stejně jako rezignoval Roman Prymula, stejně jako rezignoval Boris Johnson, měl by rezignovat i Bohuslav Svoboda. Je vyloženě nebezpečný pro svoje okolí i pro celé město.