Každý to známe. Máme doma nepotřebné věci, které ale nechceme vyhodit. Kam takové věci můžeme v Praze odnést? Nebo kde naopak nakoupit věci z druhé ruky za dostupné ceny?

Byli bychom rádi, kdyby v Praze existovala velká městská re-use centra, kam by bylo možné věci bez předchozí komunikace zavézt a naopak si tam nakoupit věci, které aktuálně sháníme. Podobné re-use centrum funguje v Ostravě, Vídni a dalším městech. Praha slibuje takové re-use centrum už od roku 2018. Teoreticky Praha re-use centrum plánuje v Klimatického plánu a Cirkulární strategie. Reálně přibylo na několika sběrných dvorech několik kontejnerů, kam se použitelné věci odkládají, tzv. re-use pointy. Re-use pointy jsou standardně v jiných městech jen odkládací. Věci se na sběrných dvorech proberou, opraví a následně se prodávají v městském re-use centru. Toto prodejní re-use centrum v Praze ale chybí.

V Praze máme místa, kam lze věci odkládat, ale je to jednak logisticky náročné rozvozit věci na různá místa a druhak je to poměrně časově náročná akce, kdy je potřebné s řadou těch míst komunikovat nebo zkoumat jejich weby. Proto řada lidí volí variantu nechávání věcí před domem nebo u popelnic. Kreativně k tomuto přistupuje Maďarsko, které určité dny v roce vyhlásí tzv. lomtalanítás. Dokud v Praze nevznikne nějaký přehledný re-use systém, tak můžete využít tento re-use rozcestník:

NÁBYTEK

Nečalouněný nábytek přijme Nábytková banka. Vždy je potřeba vyplnit formulář pro dárce. Nábytek můžete dovézt do Libuše sami nebo si pro něj přijedou. Nejradši jsou za stoly a postele a další nábytek do domácnosti, méně už za retro či kancelářský nábytek.

Dřevěný retro nábytek můžete nabídnout re-use centru Z Pokoje do pokoje v Karlíně. Po domluvě je možné jim nábytek přivézt nebo si pro něj k vám přijedou. Ale s velkou šatní skříní nebo nábytkovou stěnou patrně neuspějete.

Nábytek můžete také nabídnout skrze FB stránku Šatníku. Oni informaci o darování zveřejní a nábytek nabídnou potřebné rodině skrze jejich kanály.

Nábytek nevhodný do domácnosti můžete nabídnout Art-reuse centru na Žižkově. Po domluvě je možné věci přivézt nebo si pro ně přijedou. Nábytek pak putuje do muzeí, galerií či k soukromým umělcům.

Nábytek z IKEY jde nabídnout zpátky společnosti. Podrobnosti zde.

Drobnější nábytek typu židle, stolky, regály lze zavézt do sběrných dvorů do re-use pointů v Záběhlicích, Vysočanech, Modřanech, Kbelích, Horních Počernicích, Košířích nebo Běchovicích.

OBLEČENÍ

Hodnotnější oblečení a obuv lze věnovat do Thrift store nebo do charitních obchodů Sue Ryder, Adra, Cesta domů, Hvězdného bazaru, Restartshop, Nadace Moment, Diakonie husitké, Dobrodějny či Armády spásy. Kromě oblečení obchody často přijímají i knihy, hračky či drobnosti do domácnosti, aktuální seznam věcí je třeba si ověřit.

Sezónní oblečení, hračky, kočárky, dětské knihy, sportovní potřeby, jídlo, drogerie či vstupenky na kulturní akce, které nevyužijete, můžete věnovat do Šatníku. Do Šatníku určitě nenoste v létě zimní oblečení a v zimě naopak letní, protože nemají skladovací prostory a věci hned distribuují.

Neformální oblečení a obuv či drogerii lze nosit do Azylového domu v Karlíně (pánské) nebo organizace Jako doma na Palmovce (dámské).

ELEKTRONIKA

V Praze neexistuje místo, kam by bylo možné odložit elektroniku k opravě. Pokud tedy máte elektroniku, která by šla opravit, ale vy už nechcete za opravu platit, tak ji musíte zkusit dát někomu za odvoz. Ve Vídni existuje systém opraváren, kde se odložené věci snaží opravit a pak opravené prodávají v re-use centru. Dokonce se snaží opravit i elektroniku odloženou na sběrné dvory.

Funkční elektroniku jako pračky, lednice, vysavače apod. lze darovat Nábytkové bance v Libuši.

Funkční mobilní telefony můžete darovat Jako doma či Iniciativě Hlavák.

Funkční počítace lze darovat na několika místech v Praze skrze Počítače dětem nebo Sbírka počítačů.

ŠICÍ STROJE, PLACKY, KORKY, VLNY APOD.

Na Palmovce funguje specifické re-use centrum, kam je možné nosit věci do domácnosti plus je možné tam nosit specifické věci jako placky, korky, vlny, šicí stroje či časopisy. Místo slouží zároveň jako šicí dílna a prostor pro rukodělnou výrobu věcí.