20. 5. 2008

Je to největší investiční příležitost, kterou v současné době město nabízí. Jde o to, kdo bude stavět na dvou stech tisících metrech čtverečních lukrativních pozemků na Rohanském ostrově. Včera hodnotící komise městské rady rozhodla – vítězem soutěže se stalo Konsorcium Rohan, za kterým stojí společnost Sekyra Group.

Druhé místo obsadila Development Pobřežní, třetí Avenzo Vice.
„Pokud půjde vše hladce a bez připomínek, návrh dostane zastupitelstvo už v červnu,“ řekl primátorův náměstek Pavel Klega (ODS). Podle předsedy hodnotících komisařů Štěpána Šlosára (ODS) se začne bezprostředně poté s přípravami konkrétních podmínek.
O vítězi rozhodla nejvyšší cena. „Finanční nabídku jsme brali v potaz z 80 procent. Zbylých dvacet procent zohledňovalo to, jakou firmy nabídnou smluvní pokutu za neplnění podmínek a jak dlouho stavba potrvá,“ podotkl Šlosár.

Konsorcium Rohan nabídlo nejvíce – 8 567 korun za metr čtvereční, tedy asi 1,7 miliardy korun za celý pozemek. Developement Pobřežní patřící do portfolia finanční skupiny J&T 1,6 miliardy a společnost AvenzoVice, v nížmá většinový podíl firma Ballymore Properties, 1,5 miliardy korun.
Přitom původně město plánovalo, že by mohlo za cenné pozemky utržit až čtyři miliardy korun.
„Výsledky jsme zatím oficiálně neobdrželi,“ reagoval mluvčí Sekyra Group Radek Polák, podle kterého se vítězný projekt zaměřuje především na rezidenční bydlení. „Základem budou byty, přičemž klademe důraz na oddychové zóny a zeleň. Rozhodně nechceme vytvářet nové uniformní byznyscentrum,“ naznačuje Polák, co vyroste na ploše o velikosti 40 fotbalových hřišť.

Městu však mnoho nezůstane – pozemky vykoupilo za půl miliardy korun, za protipovodňové zábrany dalo 626 milionů korun, letos bude hotovo prodloužení Pobřežní ulice k Libeňskému mostu. V tomto roce zaplatí za silnici 90 milionů korun. Dalšími miliony přispěje spolu s evropskými fondy na bourání starých staveb a úpravy terénu.
V současné době stojí na ostrově dvě moderní kancelářské budovy Danube House a Nile House společnosti Europolis, která dnes staví i třetí dům Amazon Court. Europolis byla také mezi sedmnácti zájemci, kteří vloni na jaře poslali svoji nabídku na zastavění ostrova na magistrát. První obálky se rozlepovaly před osmi měsíci.

Advokátní kancelář Jansta, Kostka a spol. pak na podzim loňského roku magistrátu doporučila, aby do druhého kola postoupily pouze tři firmy. Předvýběr právníků kritizovala například primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK-ED), která si přála, aby postoupilo alespoň osm firem, které podle ní podmínky víceméně splnily.
Komisaři však dali na právnickou radu a do druhého kola pozvali jen tři zájemce. „Rozhodnutí komise respektuji. Pokud by ale postoupilo více firem, byla by i širší nabídka,“ řekla už dříve Reedová.

Zájemci museli mimo jiné předložit koncepční studii využití Rohanského ostrova, vyčíslit náklady a rozvrhnout, jak dlouho výstavba potrvá. V prvním kole museli složit třímilionovou kauci, ve druhém kole 100 milionů korun.

I když město počítá s novými administrativními a obytnými budovami, doposud nemá uspokojivě vyřešenou ani dopravní situaci.
Zatím neví, jak konkrétně vyřešit napojení zcela „nové čtvrtě“ na dopravní síť, především na městskou hromadnou dopravu. Na Rohanský ostrov se tak nyní dostanou pouze automobily, o prodloužení třeba tramvajové trati se zatím neuvažuje.
Prodeje části ostrova se obává například Strana zelených.
„Bude promarněna neopakovatelná možnost zřídit v centrální části města nové rekreační a relaxační území obdobné Stromovce,“ zdůrazňuje Eduard Havel (SZ).
Pro novou zeleň a rekreaci chce město využít zhruba 60 hektarů tamních pozemků. Mělo by být obnoveno v minulosti zasypané rameno Vltavy, vzniknou tak opět Rohanský a Maninský ostrov.

Autor: Bohdana Jarošová

Zdroj: Mladá fronta Dnes 20.5.2008