19. 9. 2007

Starostové obcí a měst se obávají, že pořádání letních olympijských her ochudí jejich rozpočty. Chtějí, aby o kandidatuře buď rozhodli lidé v celostátním referendu, nebo aby akci financovala Praha sama.Hlavním požadavkem protestujících je, aby se změnilo rozdělování peněz ze státní kasy.

Podobné protesty zazněly již při prvních zmínkách o možné kandidatuře hlavního města. Vůči tomu se jak primátor Prahy Pavel Bém i další představitelé hájící pražskou kandidaturu ohrazovali s tím, že prospěch z her nepřipadne jen Praze ale i dalším městům. „Olympiáda by přesahovala hranice metropole,“ uvedl už dříve Bém.

Chyba je v přerozdělování peněz

Podle starostů jsou při přerozdělování financí jednoznačně zvýhodňována velká města. V tom podle nich vězí největší problém. Obce jsou na tom s penězi bídně a argumentují, že olympiáda by odčerpala ze státní kasy další miliardy, z kterých jsou rozpočty obcí financovány. Gazdík k tomu doplnil, že pořádání olympiády v situaci, kdy rozpočty měst a obcí krvácejí, považují starostové za velmi nevhodné.

Podle představitelů obcí by k tomu metropole mohla využít půjčky od finančních institucí, například Evropské banky pro investice a rozvoj, řekl na dnešní tiskové konferenci starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík. „Pokud tam bude nějaký zisk, ať si jej Praha ponechá,“ uvedl Gazdík.

Starostové proto chtějí uspořádat o kandidatuře an pořádání her referendum. Z toho důvodu nabídli pražskému primátorovi Pavlu Bémovi spolupráci při přípravě zákona, který by veřejné hlasování umožnil. Pokud u něj s návrhem referenda neuspějí, jsou připraveni oslovit přímo poslance, řekla dnes senátorka Jana Juřenčáková, která sdružení starostů podporuje. „Pražské zastupitelstvo má právo zákonodárné iniciativy, kterou již několikrát využilo,“ uvedla. Dopis s nabízenou pomocí primátor obdržel minulý týden, odpovědět by měl do měsíce.

Referendu o případné kandidatuře se prý primátor nebrání. Pokud by bylo, mělo by být podle něho v celé zemi, nejen v Praze. Hrubou kostru návrhu referenda mají starostové připravenou. „Protože nabízíme primátorovi, aby se na této aktivitě podílel, tak je ta otázka na něm,“ zaznělo na tiskové konferenci. Starostové jsou ale připraveni návrh připravit i sami. Ptali by se na to, zda občané souhlasí s tím, aby se Česká republika ucházela o pořádání olympijských her.

Pokud by vláda ani primátor hlasování nechtěli, chtějí starostové podle Juřenčákové podat návrh prostřednictvím poslanců. Podporu vidí u KDU-ČSL a Strany zelených.

Starosty sdružené Smlouvou obcí a měst proti daňové diskriminaci podpořil i bývalý pražský primátor Jan Kasl. „Nůžky mezi Prahou a kraji se příliš otevírají a nelze konzumovat jeden celý státní rozpočet na stavby spojené s konáním olympijských her a všemi nezbytnými infrastrukturními stavbami,“ uvedl.

Na začátku září se Praha oficiálně zapojila do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016, kdy primátor města a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali dopis deklarující zájem Prahy usilovat o olympiádu. Do konce října chce mít Praha vyplněný uchazečský dotazník. Náklady na pořádání her jsou podle ekonomické studie odhadovány na 490 miliard korun.

Zdroj: iHNed.cz | 18.9.2007 | rubrika: Sport.iHNed.cz | strana: 0 | autor: Libor Akrman, ČTK