17. 3. 2008

Škodliviny tady po celý den výrazně překračují limity. Meteorologové tu naměřili nejvíce oxidu dusičitého v Česku

Legerova ulice na Vinohradech v Praze 2 je již několik let místem s nejvíce znečištěným ovzduším v Praze.
Ukazuje to i poslední zveřejněné měření škodlivých látek – a to oxidu dusičitého i drobného prachu.
U oxidu dusičitého, který může například způsobovat astma či záněty spojivek, byla dokonce nejhorší v celém Česku. V roce 2006 tady naměřili meteorologové roční průměr 74,3 mikrogramu na metr krychlový. Povolený limit je čtyřicet mikrogramů. Ve znečištění drobným prachem obsadila ulice čtvrté místo. Hůř na tom jsou v Česku pouze severomoravské Věřňovice, Ostrava-Bartovice a Bohumín. „Legerova ulice je skutečně nejhorší místo v Praze z hlediska naměřených hodnot,“ potvrdil radní Petr Štěpánek (SZ), který má oblast životního prostředí na starosti.

Vzduch znečišťují hlavně auta Vysokou koncentraci oxidu dusičitého ve vzduchu má v Legerově ulici na svědomí automobilová doprava. Denně tudy projede až 70 tisíc aut.
„Auta vyprodukují až osmdesát procent veškerého množství oxidu dusičitého nejen v Legerově ulici, ale v celé Praze,“ vysvětlil vedoucí magistrátního oddělení ochrany ovzduší Josef Janota.
Jenže právě ulice, jako je Legerova, které jsou uzavřeny domy, jsou na tom jednoznačně nejhůř.
Na rozdíl třeba od Jižní spojky se špatně odvětrávají. „Nejvíce škodlivin je podél silnic a v přilehlém okolí. Ve větších vzdálenostech se už postupně ředí,“ popsal Janota.

Špatný vzduch může způsobit například astma Oxid dusičitý je přitom pro člověka nebezpečný a může způsobit i smrt.
Snadno totiž proniká do plic, odkud ho téměř šedesát procent přejde do krve. Snadno také proniká do dolních cest dýchacích.
Lidé, kteří ho musí trvale dýchat, pak trpí například astmatem, ale také zvýšenou kazivostí zubů nebo záněty spojivek.
Přestože je oxid dusičitý pro lidské zdraví škodlivý, lidé si na život v nejhorší ulici v České republice nakonec zvykli.
Jako třeba Michaela Mimrová.
„Přistěhovala jsem se sem, když jsem se vdala. Nakonec jsem si zvykla. Dcera, která tu žije od narození, to vůbec nevnímá,“ řekla Mimrová, která bydlí s rodinou v Legerově ulici v bytě ve třetím patře.
Přestože si na všemožná „omezení“, která život v Legerově ulici přináší, zvykla, stále jí nejvíce vadí to, že si ani v létě nemůže dokořán otevřít okno.
„Větrat rozhodně nemůžeme, což mi vadí ze všeho nejvíc. Navíc to nejde nějak ,obejít‘, jako když například jdeme na I. P. Pavlova na tramvaj nebo metro. To můžeme jít zadními ulicemi, kde už jsme si našli svoje cesty a zkratky, a vyhneme se tak Legerově ulici,“ dodala Michaela Mimrová.

Autor: Aleš Berný

Zdroj: MF Dnes 17.3.2008