1. 12. 2008

Kopec u libeňského plynojemu by se mohl po třiceti letech opět změnit na park. Doufají v tozastupitelé Prahy 8, kteří vyzývají hlavní město, aby dostavělo nebo zlikvidovalo nedokončený protiatomový kryt.

Petr VilgusUtajovanou stavbu z dob komunismu, která celé území zdevastovala. Přestože je kryt oplocený, přitahuje bezdomovce a narkomany, kteří zde hledají přístřeší.

Petr VILGUS, zastupitel, MČ Praha 8 /SZ/
——————–
Tady byl rozlehlý park a v souvislosti s výstavbou metra na Palmovce tak se zde začal budovat protiatomový kryt, metro bylo kolaudované v roce 1990, začalo fungovat a na kryt už nebyla vůle ani peníze ho dokončit.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
V síti pražského metra se nachází několik protiatomových krytů pro techniku, která měla fungovat v případě bombardování města nepřetržitě i několik dnů.

František POLÁK, mluvčí, Metrostav
——————–
Měly tady být náhradní zdroje energie, větrací ventilátory a přívod vody do metra. Každá trasa má několik takových center. Pokud by to metro fungovalo jako kryt, tak ty lidi tam musí mít světlo, musel se tam hýbat vzduch a musela tam být voda.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Jako jediný se ale nepodařil dostavět právě kryt v Libni, který je propojený štolou se stanicí Palmovka. A vypadá to, že na třípatrový železobetonový skelet, zasazený do svahu pod plynojemem, zapomněli i úřady. Není zapsán do evidence budov. A i když jeho výstavbu financovalo město, nepostaralo se o narovnání majetkových vztahů. Kryt sice patří dopravnímu podniku, nachází se ale na pozemku Českých drah a jako stavební dvůr ho má pronajatý Metrostav.

Ondřej PEČENÝ, mluvčí, Dopravní podnik hlavního města Prahy
——————–
S tím krytem pracujeme tak, že vlastně se ho snažíme udržet v tom stavu, ve kterém byly na něm práce skončeny.

Petr ŠŤÁHLAVSKÝ, mluvčí, České dráhy
——————–
V současné době se nejedná o prodeji nebo převodu tohoto pozemku, nicméně samozřejmě územní plán projednáváme s hlavním městem, takže se nebráníme diskusi jednat s městskou částínebo s hlavním městem o dalším využití tohoto pozemku.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Jedno je ale jisté, tento objekt jako atomový kryt už nikdy sloužit nebude. Krizové řízení metropole o něj nemá zájem. Jeho přestavba, stejně jako demolice, by hrubým odhadem stála stovky milionů korun a takovou sumu Praha raději investuje do prioritních staveb.

Petr VILGUS, zastupitel, MČ Praha 8 /SZ/
——————–
To je trošku moje obava, že nakonec by to dopadlo tak, že by místo parku, který je tu plánovaný i podle územního plánu, že by tu nakonec vyrostla nějaká obytná stavba. České dráhy jsou akciová společnost, je to společnost zřízená za účelem zisku, to znamená může přistoupit na rekonstrukci parku, ale taky nemusí.

Jiří TOMAN, ředitel odboru měst. investora, Magistrát hlavního města Prahy
——————–
Já nemůžu vyloučit, že s tím pozemkem oni mají nějaké svoje vlastní záměry, byť ten pozemek je územním plánem předurčen jako park, čili těžko lze předpokládat, že bude jakkoliv jinak obchodně využitelný.

Luděk JÍRA, redaktor
——————–
Hlavní město se sice chystá narovnat vlastnické vztahy, jednání o odkoupení pozemku a obnova parku jsou zatím v nedohlednu. Luděk Jíra, Česká televize.

Zdroj: Česká televize 29.11.2008