1. 12. 2009

Současná diskuse o změně územního plánu Prahy se zdaleka nejvíce dotýká severní části metropole. Čtvrtě jako Ďáblice, Dolní Chabry a Březiněves totiž čekají významné změny, pokud bude návrh nového územního plánu schválen.

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek posvětilo několik návrhů na změnu plánu, u nichž chtějí, aby se projednávaly přednostně. Je mezi nimi i plán magistrátu povolit rozšíření ďáblické skládky.
Proti tomu se staví nejen obyvatelé Ďáblic, ale na jednání zastupitelstva navrhovala stažení tohoto návrhu z programu i opozice.
Eva Tylová„Je podezřelá rychlost, jak nám jsou tyto změny podsunovány,“ řekla Eva Tylová (SZ). Zastupitel za ČSSD Miroslav Poche uvedl, že pokud sociální demokracie vyhraje v příštím roce volby, celoměstsky významné změny pozastaví nebo rovnou zruší.

Odpadky ve veřejném zájmu Proti pozastavení či vyřazení změn se postavili komunisté a především vládnoucí ODS. Zastupitelé těchto stran nakonec záměr na rozšíření skládky bez problémů prosadili. Ďáblická „hora odpadků“ se tak zařadila po bok veřejně prospěšných staveb, jako je ranvej na ruzyňském letišti nebo nová čtvrť v Sedlci.
Co to znamená? Že pozemky, které jsou potřebné pro veřejně prospěšnou stavbu, je možné podle platné legislativy vyvlastnit.
Proti rozšíření skládky se na začátku listopadu v Ďáblicích konalo referendum, ve kterém se proti záměru vyslovilo více než 90 účastníků. Referendum však bylo neplatné, protože k němu přišlo pouze 32 procent obyvatel. Proti rozšíření se postavily mimo jiné radnice Ďáblic a Dolních Chaber.
Dolní Chabry nyní dokonce hodlají zažalovat magistrát, pakliže neodstraní údajné nedostatky z konceptu územního plánu. Ten podle nich není připraven v souladu se zákonem.

Územní plán k soudu?
Obec tvrdí, že zde chybí posouzení vlivu skládky na lidské zdraví a v plánu nejsou ani vymezeny pozemky, kterých se dotýkají veřejně prospěšné stavby.
Pakliže by byl schválen případný návrh územního plánu takto, lze jej podle Luďka Šikoly z Ekologického právního servisu u Nejvyššího správního soudu úspěšně zažalovat.
„Pokud tam tyto vady zůstanou, tak určitě je ten územní plán úspěšně žalovatelný,“ řekl Šikola.
Územní plán je nyní ve fázi konceptu, a tudíž je podle něj možné zatím jen k němu podávat námitky a připomínky a čekat, jak se s tím magistrát vypořádá. Návrh územního plánu chce prý magistrát schválit v roce 2011, zažalovat ho za schválený návrh by tedy šlo zhruba v této době.
Podle města ale lidé poznají až z rozpracovaného návrhu, kterých pozemků se dotknou plánované veřejně prospěšné stavby. K návrhu se prý lidé budou moct také vyjádřit.

Autor: Petr Švec

Zdroj: MF Dnes 30.11.2009