20. 11. 2009

Nový územní plán to sice slibuje, ale vše může být úplně jinak. Petice za zachování lokality má tisíce podpisů

Žádné nové zastavitelné plochy. V konceptu nového územního plánu hlavního města je lokalita, která je známá jako Trojmezí, ponechána zelená. Jenže v tomto případě se bojuje takzvaně na dvou frontách. O budoucnosti území se totiž nebude rozhodovat pouze při schvalování navrženého nového územního plánu. Paralelně s tím také probíhá takzvaná II. vlna celoměstsky významných změn starého územního plánu, do kterých je Trojmezí zařazeno. Právě zde panují velké obavy, že by mohla být část lokality, která se rozkládá na rozhraní tří městských částí, a to Prahy 10, 11 a 15, využita k bytové a další výstavbě.

Pod peticí je už 16 tisíc podpisů

Proti tomu se už na jaře letošního roku zvedla veliká vlna odporu a petici za zachování Trojmezí, tedy lokality známé také jako přírodní park Hostivař–Záběhlice a přírodní památka Meandry Botiče, podepsalo 16 tisíc lidí.
„Pokud by se podařilo změnu, o které zatím není jasné, s jak velikou zástavbou území bude počítat, schválit před schválením nového územního plánu, přišel by veškerý příznivý vývoj vniveč. Nový územní plán by se musel totiž přizpůsobit schválené změně, a to i v případě, že by se jednalo o zástavbu celého území,“ varují zástupci koalice Trojmezí, která se rozhodla bojovat za zachování zeleně v této části metropole.

Už příští pondělí 23. listopadu od 9 hodin se mohou o stavu nového ÚP, a tedy i Trojmezí přijít lidé přesvědčit přímo do budovy pražského magistrátu. Konat se zde bude veřejné projednávání konceptu nového ÚP. Plán je k dispozici také na internetových stránkách www.uppraha.cz.

Petr ŠtěpánekMinulý týden se konala veřejná debata na téma Trojmezí, které se zúčastnili zástupci magistrátu, městských částí, sdružení Arnika a Koalice Trojmezí. Pražský radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ) se vyslovil pro zachování současného využití území, které je vedeno jako nezastavitelné. Proti případné zástavbě jsou i další zastupitelé hlavního města.

„V současnosti je tato oblast pod silným investičním tlakem a záměr další kapacitní výstavby je v naprostém rozporu s přírodními kvalitami území. Nikde navíc není zmíněno, k jak rozsáhlé zástavbě má do budoucna dojít, což otevírá značný prostor pro lobby,“ uvedl už dříve Miroslav Poche (ČSSD), zastupitel a člen výboru územního rozvoje.

Trojmezí je jedna z posledních velkých nezastavěných ploch v metropoli. Ze všech stran ji obklopují sídliště Chodov, Spořilov, Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař a Košík. I tato lokalita zřejmě velmi láká developery, kteří by tu chtěli stavět. „Jinak si nedovedu představit, proč se musí tato záležitost vyjmout z klasického procesu změn územního plánu. Někdo prostě spěchá, protože chce vydělat,“ řekl jeden z odpůrců změn Luboš Karásek z Prahy 10.
Zuzana DrhováSignatáře petice podpořila Strana zelených. „Pokud zajímáosud Trojmezí tak obrovské množství lidí, kteří zareagovali na petici, měla se tato lokalita vyjmout z projednávání o celoměstsky významných změnách,“ soudí pražská zastupitelka Zuzana Drhová (SZ).

Zástavba nehrozí?

Radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS) odmítá, že má být oblast zastavěna. Tvrzení signatářů petice považuje za nepravdivé. Samostatný režim projednávání umožní pečlivé a seriózní vyhodnocení stavu lokality, říká. „Trojmezí věnujeme speciální péči,“ slíbil. Pozastavil se nad tím, že ho autoři petice nekontaktovali, aby s nimi mohli o věci jednat. Na poslední veřejnou diskusi o Trojmezí ale nepřišel.

Autor: Lukáš Marek

Zdroj: Pražský deník 20.11.2009