17. 9. 2007

Praha – Boj o olympiádu pokračuje! Město se oficiálně zapojilo do procesu o pořádání letních her v roce 2016 a hlasy kritiků sílí. Podle nich půjde o prodělečnou akci, která už teď Pražanům komplikuje život. Náklady na pořádání her se totiž odhadují na 490 miliard korun.

Obrovská výzva a zisk, nebo velký propadák s finanční ztrátou?! Všechno zatím nahrává spíš odpůrcům největšího sportovního svátku. Teď se dokonce objevila myšlenka, že by se kvůli olympiádě mělo po vzoru ostatních kandidátských zemí zřídit i v Praze ministerstva nebo úřad pro sport. Tento úřad by proces olympijské kandidatury zaštítil. To se ale nelíbí ani skalním příznivcům her.

S nápadem zřízení dočasného ministerstva sportu nebo úřadu vlády pro sport přišla obecně prospěšná společnost Praha olympijská. „V minulosti k tomu přistoupila většina kandidátských měst,“ řekl mluvčí společnosti Karel Tejkal. „Jde o to, aby se přípravný tým stal rovnocenným partnerem pro všechny instituce, se kterými bude jednat,“ podotkl.

S tím ale nesouhlasí ani zastánce her primátor Pavel Bém. Do budoucna se podle něj musí administrativa a počet úředníků naopak zužovat. Jenom loni se na úřadu ministerstva školství vydalo za platy a provozní náklady 323 milionů. Kandidatura je stále proti mysli Straně zelených a Evropským demokratům. Zastupitele Jiřího Witzanyho zaráží absence vládní podpory. „Praha nemá v žádném případě prostředky na pořádání takové akce a podpis uchazečského dopisu bez vládní podpory či jejího vyjádření považuji za riskantní nebo nepříliš šťastné,“ dodal.

To jsou soupeři

* Tokio
* Chicago
* Rio de Janeiro
* Madrid
* Dauhá
* Baku

Už teď nás hry ždímají

Jen přípravná studie her stála podle pražských zastupitelů Strany zelených 10 milionů korun. Další tři miliony musí město uhradit jako kandidátský poplatek a na přípravu kandidátské nabídky má být vyčleněno 510 milionů korun. Zelení jsou přesvědčeni, že by se tyto peníze mohly smysluplně využít například na modernizaci pražské dopravy a hasičského sboru či na krizová centra. „Chiméra pořádání her v roce 2016 v Praze už dnes komplikuje Pražanům život,“ uvedl pražský zastupitel Karel Jech. Ke kandidatuře Prahy se staví odmítavě i bývalý premiér Stanislav Gross. „Pořádání olympiády v Praze jsem nikdy nepodporoval, obávám se, že řada zastánců za tímto projektem vidí víc peníze na veřejných zakázkách, než cokoliv jiného,“ uvedl.

 Zdroj: Šíp | 15.9.2007 | rubrika: Pražský šíp | strana: 4 | autor: PETR LINK