28. 6. 2011

Zelení z Prahy 10 byli v minulém týdnu kritizováni klubem TOP09, že nepodpořili návrh na svolání mimořádného zastupitelstva. Zastupitelé SZ považují za nutné vyjádřit se jak k tomuto nařčení, tak k aktuálním problémům Prahy 10.


„Svolání mimořádného zastupitelstva jsme považovali za prázdné gesto bez obsahu. Pokud by totiž vedení radnice využilo všech zákoných lhůt, mimořádné jednání by proběhlo v ideálním případě necelý týden před řádným termínem schůze. Ta byla dlouhodobě naplánována na 29. června,“ říká Ivana Cabrnochová, zastupitelka za SZ v Praze 10.

„Na program řádné schůze zastupitelstva jsem navrhla zařadit všechny tři sporné body – Key Investments, případ radní Kleslové a otázku spolupráce radnice s ABL, s čímž starosta Milan Richter souhlasil. Veřejná diskuze zastupitelů a občanů k těmto bodům bude na schůzi zastupitelstva otevřena díky iniciativě zelených. Zastupitelé za Stranu zelených se nevlamují do otevřených dveří a věří, že jednáním dosáhnou výsledku spíš než nepromyšleným útokem,“ dodává Cabrnochová.

K otázce setrvání radní Radmily Kleslové v radě se vyjádřil zastupitel Zdeněk Vávra: „Její údajná činnost v komunistické rozvědce před rokem 1989 i lobbistické aktivity v parlamentu po listopadové revoluci jsou jednoznačně otázkou morální. Radmila Kleslová získala svůj zastupitelský mandát od voličů díky tomu, že byla umístěna na čelní místo komunální kandidátky ČSSD. Sama paní Kleslová a její strana musí zvážit, jestli její účast v radě naší městské části prospívá nebo škodí. Pokud by dospěli k závěru, že v jejím případě převažují negativa, měla by paní radní sama odstoupit.“

Případ ABL komentovala zastupitelka za SZ Ivana Cabrnochová: „Spolupráci Prahy 10 s ABL jsme kritizovali už od jara 2010. Nesouhlasili jsme s hlídkami černých šerifů v ulicích, které každý měsíc stály miliony a jejich význam byl nulový. Ochrankář totiž nemá vyšší pravomoc než běžný občan a v případě problému mu nezbývalo než zavolat strážníky Městské policie. Pokud by Praha 10 investovala podobné milionové částky do vybavení Městské policie, zvýšila by bezpečnost bez toho, aby dotovala soukromou firmu propojenou s Věcmi veřejnými. S pasportizací bytů zaměstnanci ABL jsme od počátku nesouhlasili. Vadilo nám, že u občanů městské části se dopředu předpokládá, že porušují zákon a že je na ně třeba vyslat černé šerify. Tuto kontrolní práci měli vykonat sami úředníci našeho úřadu.“

K problematice Key Investments sdělil stanovisko zelených Zdeněk Vávra: „V případě investice do KI zastáváme stanovisko, že zde selhaly všechny složky. Pochybila rada městské části Praha 10, která bez projednání v zastupitelstvu umístila stovky milionů do nekotovaných dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti a přes neprůhledného prostředníka. Nesprávná investiční strategie způsobila, že správný záměr diverzifikovat rizika se zvrtnul. A v neposlední řadě pochybilo i nejvyšší vedení České národní banky včetně jejího tehdejšího guvernéra. Banka z nepochopitelných důvodů po mnoho let prováděla dohled nad Key Investments bez patřičné razance. Vyzýváme radu městské části, aby zadala nezávislé právní kanceláři zaměřené na služby na finančním trhu analýzu, jejímž cílem bude zjistit míru pochybení na straně radnice, Key Investments, Via Chemu, E-Side, dohledu České národní banky a případně dalších osob. Požadujeme, aby v případě podobných finančních operací rada vše řádně projednala ve finančním výboru a zastupitelstvu, aby volila konzervativní investiční strategii a aby délka investice nepřesahovala jedno volební období.“

Loňské vyjádření SZ k hlídkám ABL v ulicích z května 2010:
http://praha10.zeleni.cz/15975/clanek/strana-zelenych-bezpecnost-ano-hlidky-veci-verejnych-ne/