18. 4. 2013

Ve lhůtě pro podání připomínek k návrhu zadání Metropolitního plánu s dnes vyjádřila také Strana zelených. Vadí jí obecnost zpracování zadání a absence debaty o úkolech nového územního plánu na městských částech a s veřejností.

Zelení požadují dopracovat návrh zadání, který je ve svých požadavcích na územní plán připraven velmi obecně a nejednoznačně a upravit způsob projednávání územního plánu tak, aby se městské části i veřejnost mohly více zapojit.
„Zelení jsou přesvědčení, že tvorba územního plánu nemůže být jen v rukou odborníků a vlastníků pozemků. Aktivní zapojení veřejnosti do přípravy je z dlouhodobého hlediska pro město výhodné. Územní plán je společenská dohoda o využití území. Protože se uzavírá na deset a více let, je nezbytné, aby shoda nad plánem byla co nejširší. Nikdo nemůže mít prospěch z častých a nepředvídatelných změn v takovémto typu dokumentu“, říká k tomu zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská.
„Zadání negarantuje dostatečnou ochranu a vymezení ploch, které jsou pro fungování města nepostradatelné. Školy a jiné veřejné vybavení, veřejná prostranství či městské parky mají být vymezeny pouze popisem v textové části, v grafické části pak mají být zahrnuty do čtyř obecně definovaných funkčních ploch“, upozorňuje na rizika zadání místostarosta Prahy 3 a člen vedení pražských Zelených Ondřej Rut.
„Zelení požadují v návrhu zadání doplnit povinné zpracování regulačních plánů či územních studií pro rozvojová území a důraznější ochranu přírody tam, kde koliduje se zájmy vlastníků pozemků. Vadí nám také pokračující podpora automobilové dopravy a upozadění zklidňujících řešení, kterými jsou veřejná doprava, včetně žželeznice, cyklistická doprava či trasy pro pěší“,“ dodává Zuzana Drhová, zastupitelka Prahy 13 a místopředsedkyně pražských Zelených.
„Strana zelených považuje  pořizování regulačních plánů za klíčový prostředek pro nalezení  konsensu v území, kdy jsou dopředu dané mantinely a občan má jasno, co kde může vyrůst a stejně tak investor přichází do čitelného prostředí. Zeleným se v Praze 7 podařilo do připomínek městské části prosadit zvýšení důrazu na památkou péči či nesouhlas s redukcí funkčních ploch pouze na 4 způsoby využití“, dodává člen pražského vedení Zelených a zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský.
„V zadání je potřeba jasněji a podrobněji řešit i druhou úroveň územního plánu, zejména stanovit způsob, jak bude pořizována a v jakém časovém horizontu, protože právě v této podrobnější úrovni budou určeny konkrétní limity pro  ochranu veřejných zájmů. “ upřesňuje Eva Tylová, místostarostka Prahy 12 a členka předsednictva SZ.

„Z návrhu zadání požadujeme vypustit záměr nové plavební komory na Smíchově, který užž byl několikrát zamítnut, protože ohrožuje podobu historického jádra i jeho setrvání mezi památkami UNESCO. Navrhujeme vypustit také rozšíření pražského letiště, jehož potřebnost se musí teprve prověřit. V zadání naopak chybí příležitosti pro rozvoj Prahy, kterými jsou místní obnovitelné zdroje energie, energetické úspory ve veřejném sektoru nebo zvyšování podílu recyklace odpadů“,” uzavírá Petr Štěpánek, zastupitel Prahy 4 a předseda pražských Zelených. 


Zuzana Drhová, stínová radní SZ pro územní plánování