28. 5. 2008

Ohromný kráter ve Stromovce má svého pravděpodobného viníka. Podle předběžných výsledků vyšetřování Českého báňského úřadu mohou za mohutný sesuv půdy do právě budovaného tunelu Blanka špatné geologické podmínky a déšť. Díra se v parku objevila před týdnem.

„Základní příčinou jsou špatné geologické podmínky, ke kterým se přidal déšť,“ řekl MF DNES Dušan Havel z Českého báňského úřadu. Na výsledky šetření upozornily jako první Hospodářské noviny.
S příčinou nehody se ochotně ztotožňuje také Metrostav, který celou stavbu pro magistrát buduje.
„Výsledky, ke kterým úřad došel, odpovídají tomu, co jsme zjistili my, tedy že za sesuvem půdy je déšť,“ řekl František Polák, mluvčí společnosti Metrostav.

Podloží, ve kterém firma tunel pod Stromovkou hloubí, tvoří z velké části břidlice. A právě tyto geologické podmínky údajně zapříčinily, že se celá masa zeminy sesunula do hloubky šestnácti metrů.
„Břidlice byla kvůli silným dešťům zavodněná. Jakmile do ní nateče voda, je kluzká,“ vysvětlil mluvčí Metrostavu František Polák.
Metrostav se ale zatím „raduje“ předčasně. „Naše šetření ještě nebylo definitivně ukončeno. Budeme muset nechat udělat ještě odborné posudky. Konečné výsledky by pak mohly být známy asi v polovině června,“ řekl Dušan Havel z Českého báňského úřadu.
Svá šetření naopak ukončila policie. Kriminalisté v souvislosti s nehodou nikoho neobvinili.
Předběžné výsledky šetření již však mají své kritiky, podle nichž je vysvětlení příčin nehody minimálně diskutabilní.
„Od začátku stavby tunelu město i stavebníci tvrdili, že při hloubení v zemi se nemůže na povrchu nic stát. Pak ale zaprší a celé se to propadne. Co by dělali při deštích, které byly například před povodněmi v roce 2002?“ ptá se zastupitel sedmé městské části Ondřej Mirovský (SZ).

Dělníci změní při hloubení některé postupy Přestože se konkrétní viník nenašel a podle vyšetřování Českého báňského úřadu může za nehodu počasí, společnost Metrostav se chystá na změny stavebních postupů.
„K nějakým dílčím změnám samozřejmě dojde, každá taková událost přináší ponaučení. Upravíme například způsob, jak pracovat s tímto masivem, ale že bychom zcela měnili postupy, to ne,“ uvedl Polák. Konkrétní změny při dalším hloubení však nechtěl komentovat.

Radnice Prahy 7 hodlá dohlížet na stavbu „Nemáme sice pravomoci jakkoliv zasahovat do výstavby, ale určitě budeme i nadále v kontaktu s magistrátem a budeme chtít co nejvíce informací, jak stavba pokračuje,“ prozradil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.
Úředníci z radnice sedmé městské části by se do projektu výstavby tunelu Blanka zapojili ve chvíli, kdy by například došlo k vážnému poškození zeleně. „Pak by se do toho naši úředníci určitě zapojili. Záleží zkrátka na tom, co a kde by se stalo,“ doplnil Vokuš.

Autor: Aleš Berný

Zdroj: Mladá fronta Dnes 27.5.2008