1. 9. 2009

V těchto dnech započaly práce na zpřírodnění části Litovicko-Šáreckého potoka v blízkosti obory Hvězda. Projekt revitalizace byl schválen v rámci územního plánu hl. m. Prahy jako veřejně prospěšná stavba a řeší odkrytí potoka v délce 280 metrů.

Petr Štěpánek„Původní betonové zaklenutí bude v celé délce odstraněno a nové otevřené koryto bude vymodelováno přírodě blízkým způsobem. Úpravou dojde i k mírnému navýšení kapacity koryta, které po úpravě pojme až pětiletou povodeň. Nové otevřené koryto bude ve dně a v březích místně stabilizováno kameny a vegetačním opevněním. K tomu budou použity kokosové válce a rohože se zapěstovanou mokřadní vegetací, která velmi rychle přispěje ke zpřírodnění potoka. Kolem břehů budou vysazeny olše a keřové vrby. V úseku pod autobusovou zastávkou bude zřízena nová lávka ke vstupu do obory Hvězda,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Štěpánek s tím, že stavba by měla být dokončena ještě v tomto roce. „Projekt přispěje ke zpřírodnění celé lokality a navrátí Litovicko-Šáreckému potoku v tomto úseku zase život,“ dodal radní.

V 60. letech 20. století proběhlo v této oblasti masivní zaklenutí Litovicko-Šáreckého potoka pod Ruzyňskou věznicí a dále až k oboře Hvězda. Revitalizovaná část začíná vyústěním ze zatrubněné části při křižovatce ulic Ruzyňská a Stochovská. Zatrubnění prochází zeleným pásem mezi zdí obory a Ruzyňskou ulicí až ke křížení ulic Ledecká, Ruzyňská a Jinočanská. Zaklenutí Litovicko-Šáreckého potoka tehdy zcela degradovalo tento významný pražský potok na stoku bez jakéhokoli života a estetické a ekologické funkce. V rámci revitalizací pražských potoků bude v příštích letech Litovicko-Šárecký potok zpřírodněn například i pod retenční nádrží Jiviny, nad Ruzyňskou věznicí a na několika místech v Šáreckém údolí.

„Ve druhém pololetí letošního roku počítáme v rámci revitalizací vodních toků a ploch například ještě s revitalizací rybníka Martiňák nebo s odbahněním rybníka Labuť,“ řekl dále radní Štěpánek. „Nejnověji byly dokončeny stavební práce na retenční nádrži Hodkovičky, pokračuje se také v přípravě projektu na celkové odbahnění vodní nádrže Hostivař a rovněž v záměru na navrácení vody do střední části Řepského potoka,“ doplnil radní. Celoročně Praha do údržby a revitalizací vodních ploch investuje asi 100 milionů korun. Projekty zajišťuje Odbor ochrany prostředí MHMP, který vykonává funkci správce vodních toků.

Zdroj: Tiskový servis MHMP 27.8.2009