11. 4. 2014

Zastupitelstvo hlavního města Prahy bude 24. dubna schvalovat více jak 160 úprav územního plánu, a to navýšením koeficientů zastavitelnosti, které byly Magistrátem hlavního města Prahy povoleny za období březen 2011 až prosinec 2013.

Změny koeficientů zastavitelnosti umožňují stavět na pozemcích stavby s vyšším počtem pater a větší podlažní plochou, než povoluje územní plán. Výsledkem těchto postupů jsou často předimenzované stavby, které významně zasahují do území, přivádějí sem novou dopravu, vytvářejí vyšší poptávku po občanské vybavenosti, než bylo plánováno, zabírají více volných prostranství, zeleně a ovlivňují tak kvalitu bydlení v okolní zástavbě.
Nejvyšší správní soud v Brně v roce 2013 proto rozhodl, že maximální míru využití území lze měnit pouze změnou územního plánu s možností připomínek ze stran veřejnosti a nikoliv netransparentními postupy stavebních úřadů, jak bylo dosud zvykem. Navyšování kódu odsouhlasovali společně Útvar rozvoje města a Rada hl. m. Prahy, obešly tak zastupitelstvo, které je ze zákona pověřeno rozhodováním o územním plánu. Vedení Prahy se nyní snaží zabránit žalobám na území hlavního města Prahy ze stran dotčené veřejnosti a ve zkráceném režimu ex-post nechat plošně potvrdit tyto změny zastupitelstvem schválením 160 úprav územního plánu.
Zelení s tímto postupem nesouhlasí a požadují řádné projednání těchto změn a ponechání možnosti pro veřejnost domáhat se svých práv i soudní cestou. Stínový primátor pražských zelených Petr Štěpánek k tomu říká: „Navyšování koeficientů probíhalo naprosto netransparentním a nelegálním způsobem bez účasti veřejnosti v přímý prospěch developera. Nejde je plošně schválit, požadujeme jejich projednání s veřejností případ od případu.“
Zuzana Drhová, stínová radní zelených pro územní plán dodává: „Nejvyšší správní soud označil dosavadní postup pražského magistrátu při navyšování kapacit staveb v Praze za nezákonný a nelze nyní plošně, bez řádného posouzení, tyto postupy legalizovat a vzít tak lidem možnost se svých práv domáhat.“