19. 6. 2007

Opozice nemá na prověřování koaliční samosprávy dostatečně silné mandáty

Zvláštní způsob, jak zajistit vlastní kontrolu, praktikují od loňských komunálních voleb pražské radnice. Do výborů, které mají ze zákona kontrolovat plnění usnesení zastupitelstva a rady, stejně jako dodržování právních předpisů samosprávou, dosazují místo opozice vlastní koaliční zastupitele. To dává představitelům radnice jistotu, že pokud si to nebudou přát, kontrolní výbor neprojedná nic. Doplatí na to především ti občané, kteří se snaží přes výbory řešit své spory.
Vzorem jde radnicím pražský magistrát. Vedení kontrolního výboru sice svěřil opozičnímu zastupiteli, z devíti členů jich ale pět pochází z koaličních stran.

Magistrát – náš vzor

Stejný systém zvolili i v osmi dalších městských částech, což kritizují protikorupční organizace. „Bohužel je to zvyk, který ale ukazuje míru slušnosti a otevřenosti úřadů,“ zdůraznil Tomáš Kramár ze sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním politické korupce a transparentností úřadů. Většině předsedů zmíněných výborů ovšem tato přesila vůbec nevadí.

Kontrolujeme především dodržování právních předpisů. Většina ODS tak nehraje roli. Spolupráce je problém schopnosti komunikace, nikoli stranické příslušnosti,“ řekl včera předseda kontrolního výboru Jiří Neckář.
Největší rozdíl v poměru sil výboru je v Praze 5, a to dva opoziční a sedm koaličních zastupitelů. „Výbor je v podstatě paralyzován. Kdykoliv předložím něco k projednání, ostatní členové to zamítnou,“ stěžuje si jeho předseda Ondřej Velek (SZ). Od voleb už prý takhle smetli 12 případů.
Jako příklad uvedl kauzu prodeje domu v Zubatého ulici. Dům byl zprivatizován, později byl ovšem prohlášen za památku. Nový majitel se ale o něj jako o památku odmítá starat a nájemníci se soudí s městskou částí o neplatnost smlouvy.
„Navrhoval jsem, aby byl majiteli nemovitosti předán náhradní objekt a tento si vzala městská část zpátky. Památky se totiž neprivatizují. Spokojeni by tak byli všichni. Mimosoudní vyrovnání jsem výboru předkládal asi třikrát. Většina se odmítla problémem zabývat,“ popsal Velek.
Vedení radnice ale hází vinu na Velka. „Výbor pod jeho vedením nefunguje. My bychom problémy řešit chtěli, ale on nic neřeší,“ uvedl radní Prahy 5 Michal Tuček (SNK-ED). Zároveň razantně popřel, že by byl problém v politickém rozložení sil.
Koalice si dokonce vytvořila svou obdobu kontrolního výboru, protikorupční výbor. Ten ožehavé kauzy prošetřuje, a obvykle dojde k názoru, že je vše v pořádku. Právě takový výsledek byl i z jeho čtvrtečního jednání.
Podle Kramára takovéto jednání není nezákonné. Navíc je plně v kompetenci zastupitelstva, jaké složení výboru schválí. „Bylo by dobré zvážit nějaký legislativní návrh, který by dal kontrolu do rukou opozice,“ doplnil.

Zdroj: Pražský deník 19.6.2007

Autor: Eva Benešová