4. 9. 2007

Rozhovor pro ČRo 1 – Radiožurnál se zastupitelem Ing. Karlem Jechem na téma úskalí konání Olympijských her v Praze

Ing. karel JechBlanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Praha oficiálně podala kandidaturu na pořádání letní olympiády za devět let. Žádost podepsali primátor Pavel Bém a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Ten také uvedl, že jde o historický okamžik a že kandidatura musí být v každé fázi benefitní, prospěšná České republice a jejím obyvatelům. Přesto jsou ke kandidatuře výhrady. Má je například pražský zastupitel za Stranu zelených Karel Jech. Tomu teď telefonujeme. Pane Jechu, dobrý večer.

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Dobrý večer.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Proč není podle vás Praha vhodným městem pro konání olympiády?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Já si myslím, že by bylo sportovně fér v první řadě poblahopřát obyvatelům Montrealu, kterým se podařilo po třiceti letech dluhy za pořádání letních olympijských her v roce 1976 zaplatit. A podle našeho názoru je pořádání olympijských her v Praze velké finanční dobrodružství.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Myslíte, že bychom dluhy také mohli platit těch třicet let jako v Montrealu?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Podle zpráv, které přicházejí z pořadatelského města Londýna, kde se rozpočet zvyšuje pravidelně každý rok, tak současné studie, které má vedení Prahy k dispozici, rozhodně neodpovídají tomu na kolik olympiáda nakonec vyjde a jaké z ní budou výnosy.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Jaké jsou tedy ty studie, které mapují tu finanční situaci letní olympiády? Mohl byste uvést konkrétní příklady?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Rozhodnutí pražského zastupitelstva z jara letošního roku se opíralo v podstatě o jedinou studii společnosti Price Waterhouse Coopers, která odhadovala přímé náklady na pořádání olympiády na sto třicet pět miliard korun. Nicméně je potřeba říci, že to je studie, která je tři roky stará, která vycházela z údajů před změnou daňových sazeb například na stavební práce, například na zdanění mezd. Ty čísla se samozřejmě budou měnit po přechodu české koruny na euro a je tady celá řada neznámých a podstatné je to, že tato studie nebyla řádným způsobem oponována nebo podrobena jakémusi auditu. Tato čísla, která jsou v ní uváděna, jsou opravdu relevantní.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Primátor Bém dnes zopakoval, cituji: „Přesně víme co děláme, kandidatura je otázkou hluboce pragmatickou a velmi ekonomickou.“ To je konec citátu. Není to tak? Co tím tedy myslel?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Pragmatický ten záměr je především z hlediska makléřů a developerských firem, protože příprava kandidatury bude vyžadovat přibližně půl miliardy korun jenom na provedení studií, přípravu projektů, reklamu, marketing a podobně. Z hlediska Pražanů a musíme si přiznat jednu věc, pražská populace stárne a tloustne a měla by si víc zasportovat a měla by se více hýbat. Z hlediska prostých Pražanů, kteří nemají prostor pro sporty, které je baví, a které by rády dělali, mám tím na mysli chůzi, cyklistiku, bruslení na in-linových bruslích nebo dostupnost sportovišť typu malých hřišť, plácků, prostor v přírodě pro pohyb, tak z hlediska Pražanů ta myšlenka Prahy olympijské opravdu není to, co by potřebovali.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Znamená to, že místo sportovní události pro sportovní elitu byste chtěli v Praze sportoviště pro prosté obyvatele?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Přesně tak. Pokud se podíváme na to, kolik lidí si může zaplavat ve špičkovém olympijském bazénu a kolik plaveckých hřišť chybí nebo plaveckých bazénů chybí u pražských škol, tak jednoznačně vychází ta potřeba pro budování dostupných menších sportovišť, prostorů pro sportování v přírodě nebo přírodě blízkém prostředí. Také si musíme uvědomit jednu věc, nic proti olympijském myšlence, ale pokud chceme u nás budovat například střelnici na střelbu pro asfaltové holuby a tomuto sportu se tolik lidí v Praze nevěnuje, ale spousta mládeže se věnuje tak jednoduchému a nenáročnému sportu jako je florball a porovnáme si ty investice, které nás čekají nebo které jsou možné v této době zrealizovat, tak ta myšlenka Praha olympijská je opravdu zavádějící.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

Ještě, pane Jechu, jedna otázka. Zatím jste pro tyto plány neměli podporu celého zastupitelstva nebo většiny zastupitelstva, jaké kroky plánujete dál?

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

V první řadě ten záměr pořádat olympijské hry v Praze, by musel projít posouzením vlivů celého toho komplexu staveb a dopravní obslužnosti a podobně, podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Druhým krokem by samozřejmě bylo změna územního plánu a změna strategického plánu hlavního města Prahy. A třetím krokem, který je nezbytný pro konání úspěšné olympiády, je podpora obyvatel. A z tohoto úhlu pohledu si myslím, že by mělo proběhnout referendum o tom záměru, a to referendum by mělo proběhnout již před tím aktem, který se stal dneska, tj. před tím odesláním dopisu Mezinárodnímu olympijskému výboru o tom, že se Praha chce ucházet o pořádání letních olympijských her.

Blanka ČÍHALOVÁ, moderátorka

To byl pražský zastupitel za Stranu zelených Karel Jech. Děkujeme za rozhovor a přejeme hezký večer. Na slyšenou.

Karel JECH, pražský zastupitel /SZ/

Vám také, na shledanou.

Zdroj: ČRo 1 – Radiožurnál, 4.9.2007, 21:00, pořad: Stalo se dnes

Více informací o ztrátovosti o konání Olympijských her se dočtete v článku ekonoma Petra Macha: Bém neříká pravdu. Olympiáda bude ztrátová