29. 5. 2008

Kroky pražské ODS, které podniká v oblasti kultury, směřují podle opozičních zastupitelů k tunelování pražské kultury. Na dnešní tiskové konferenci to řekla zastupitelka za SNK-ED Jana Ryšlinková. Peníze určené na podporu kultury podle nich plynou jinam. I mezi pražskými zastupiteli je podle ní několik signatářů petice Za Prahu kulturní, která mimo jiné požaduje odvolání radního pro kulturu Milana Richtera.

„Není proto pravda, že má stoprocentní podporu zastupitelstva, jak radní Richter říká,“ uvedl Jiří Witzany (SNK-ED), který petici s 23.000 signatáři také podepsal, stejně jako zastupitel za Stranu zelených Karel Jech. Podepsali jsme ji proto, že veškeré změny počínaje galeriemi, přes grantový systém a partnerství po připravovanou transformaci divadel do systému, ve kterém pro něj nejsou peníze, jsou tunelováním kultury, uvedli dnes.

Radní Richter ale za změnami v kultuře stojí, grantový systém je podle něj dnes spravedlivější a transformace divadel je potřebná pro to, aby se „narovnaly podmínky pro všechny scény“. Ke kritizované dotaci na vstupenku říká, že i po změně systému rozhodují o třech čtvrtinách peněz odborníci v grantové komisi a na dotace na vstupenku putovala jen čtvrtina objemu grantů.

Podle něj z těchto peněz mají prospěch i nezisková zařízení. Připouští, že by grantový systém mohl doznat změn – ovšem takových, na kterých se shodnou všichni zúčastnění.

„Cílem nové grantové politiky není to, aby Praha byla ještě ve větší míře kulturním centrem Evropy, jejím cílem je kulturu utlumit a převést peníze jinam,“ řekla Ryšlinková.

Zastupitelé poukázali na to, že peníze určené na kulturu se rozdělují na „kulturu a volný čas“, přičemž není jasně definované, co má být v rámci podpory volnočasových aktivit dotováno, nejsou určené žádné principy hodnocení takových akcí, uvedla Ryšlinková. K takto podpořeným akcím patří festival muškaření či soutěž modelek, které čerpají řádově milionovou dotaci, uvedla.

Transformace některých dosud městských divadel je podle ní stejně jako podle ředitelů většiny těchto scén překotná a nepřipravená. I zastupitelka za Stranu zelených Zuzana Drhová se domnívá, že by s transformací bylo dobré počkat na přijetí zákona o neziskových organizacích, který tyto organizace definuje a definuje i veřejnou prospěšnost. „Nyní chybí vhodný právní subjekt, na který by se divadla měla převést,“ uvedla.

Chybí podle ní také zhodnocení první vlny transformace divadel, která se uskutečnila před několika lety. Z některých se staly obecně prospěšné společnosti, z jiných ale společnosti s ručením omezeným, jako třeba z Divadla Semafor.

Podle ní je otázka roku, kdy by nová právní forma mohla být k dispozici, do té doby zastupitelé doporučují prodloužit stávajícím ředitelům funkce, vybrat novou výběrovou komisi pro konkurz na jejich místa, přepracovat grantový systém a upravit systém partnerství, tedy zainteresovat i do něj odborníky.

Zdroj: ČTK 28.5.2008