23. 10. 2009

Jednu z posledních oáz zeleně u magistrály nahradí víceúčelová budova, přes odpor obyvatel. Nepomohlo více než 700 podpisů proti stavbě, nepomohla ani demonstrace před magistrátem a dokonce ani odpor opozičních zastupitelů.

Vedení města včera odsouhlasilo prodej části pozemku mezi Jihlavskou a ulicí 5. května v Michli.

Na místě tak bude postavena víceúčelová budova s podzemními parkovišti. Znamená to jediné: budou se kácet stromy. Lokalita je jedním z posledních zelených pásů na magistrále, přesně se jedná o vzrostlou lipovou alej, kde se nachází bezmála sto stromů, z toho 60 lip.

Petra Kolínská„Když se pražská ODS rozhodne prodat pozemek, je ochotna zajít hodně daleko,“ zlobila se zastupitelka Petra Kolínská (SZ), která prodej zásadně odmítala. Nebyla jediná, kromě zelených se proti stavbě postavila také opoziční ČSSD či zastupitelé SNK-ED.

Ani to však nestačilo. ODS má totiž v sedmdesátičlenném zastupitelstvu většinu a pro prodej pozemku včera hlasovalo 41 osob.

Eva TylováAž se začne stavět, na řadu se dostanou i motorové pily a několik stromů bude muset ustoupit. „Přitom se jedná o zdravé stromy a odborník odhadl cenu jedné lípy na půl milionu korun, a to nemluvím o tom, že zeleň zde přispívá ke zlepšení ovzduší,“ uvedla zastupitelka Eva Tylová (SZ).

Nenechali mluvit občany

Padaly i další argumenty proti budoucí zástavbě. „Zahuštění výstavby je zde nepřípustné a argumenty, že dům bude vlastně pro poblíž žijící obyvatele hlukovou bariérou před magistrálou, nejsou tak jednoznačné,“ sdělil zastupitel Miroslav Poche (ČSSD). Proti byli samozřejmě i obyvatelé, kteří se jednání zúčastnili. „Jakékoliv kácení v tomto místě je pro mě zcela nepochopitelné,“ vyjádřil svůj názor Jiří Chrastil, který poblíž aleje žije mnoho let.

Další dva lidé, kteří žádali na jednání o slovo, měli smůlu. Při hlasování to totiž zastupitelé zamítli. „Tohle mě hodně mrzí. Dřív to tady chodilo tak, že možnost promluvit dostal každý,“ neskrýval rozhořčení Petr Hulinský, zastupitel za ČSSD.
V polyfunkční budově, která má v místě aleje vyrůst, by měly být například kanceláře, obchody a již zmíněné podzemní parkoviště. Náměstek primátora Pavel Klega, který tento bod jednání předkládal, slíbil, že odstraněná zeleň bude nahrazena. I přes tento slib odcházeli protestující hodně rozladěni. „Hanba, styďte se!“ znělo při jejich odchodu v jednacím sále zastupitelstva.

Hluk prý bude nižší

Obyvatelé se s městem již dříve soudili také kvůli nadměrné hlukové zátěži, kterou způsobuje provoz na magistrále a soud jim dal za pravdu. Stavba budovy má proto podle města také pomoci tuto zátěž snížit.

„Máme stanovisko odborné firmy zabývající se hlukem a akustikou pro dané území a ta prokazuje, že zelený pás jako zvuková bariéra nefunguje. Naopak plánovaný polyfunkční objekt hluk z aut významně sníží,“ vysvětlil Pavel Klega. To však odpůrce ani v nejmenším nepřesvědčilo.

„Pokud by město stavbu domu nepovolilo, muselo by samo zafinancovat výstavbu protihlukové stěny, která by musela být hodně vysoká a tedy i drahá, tohle je pro radnici snadnější,“ uzavřela Alžběta Rejchrtová, jedna z iniciátorek petice proti stavbě.

Autor: Lukáš Marek

Zdroj: Pražský deník 23.10.2009