11. 12. 2007
Premiér i ministr financí se brání miliardovým garancím. Pořadatelé slibují, že náklady budou nižší.
Takto obrovská akce znamená obrovské riziko pro veřejné finance. Ministr financí KDU-ČSL Miroslav KALOUSEK
Šance Prahy na pořádání olympijských her v roce 2016 výrazně poklesly. Premiér Mirek Topolánek i jeho ekonomičtí ministři totiž odmítají dát na pořádání olympiády potřebné peníze.
Svůj odmítavý postoj dávají najevo nyní, kdy se čeká na nové odhady nákladů a kdy se blíží termín, do kterého pořadatelé olympiády musí předložit příslib vládních garancí. Topolánek ve čtvrtek při parlamentních interpelacích prohlásil, že »v tuto chvíli« žádnou garanci nedá. Chce si počkat, jak dopadne lyžařské mistrovství světa v Liberci v roce 2009, to ale pro pořadatele olympiády bude už pozdě.
Jednoznačně proti se poté postavil i ministr financí Miroslav Kalousek. »Takto obrovská akce znamená obrovské riziko pro veřejné finance. Jen investice do infrastruktury a sportovišť by překročila plánované investice na 30 let dopředu a já si nemyslím, že to jsou hlavní investice, které nás v příštích letech čekají,« řekl HN Kalousek. Kromě lidovců mají k olympiádě výhrady i zelení.
Podle tři roky staré studie společnosti PricewaterhouseCoopers měla olympiáda stát 136 miliard, z toho asi 38 miliard připadalo na stát. Kromě toho by vláda musela urychlit investice do silnic, dálnic, čističek a další infrastruktury a dát na ně do roku 2016 celkem 487 miliard korun.
Pořadatelská firma Praha olympijská chce politiky přesvědčit novými čerstvými odhady, které zveřejní ve čtvrtek. Podle mluvčího firmy Karla Tejkala by náklady měly být »podstatně nižší«.
Na olympiádu chybějí peníze, vláda váhá
Primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém, nejsilnější politický zastánce olympiády, je zatím klidný. »Ekonomické garance státu v tuto chvíli nepotřebujeme,« říká.
V příštích týdnech by měla vláda rozhodovat, zda Praze dá právní záruky, že bude při případném pořádání her respektována olympijská charta. Měla by také slíbit, že bude pomáhat s pořádáním akcí a že pustí do Česka všechny, kdo dostanou od olympijského výboru akreditaci.
»Tuto banalitu předpokládám vláda poskytne,« věří Pavel Bém.
Jisté to ale není. Topolánek řekl, že záruky v tuto chvíli poskytovat nechce a skepticky se k tomu staví i Kalousek. »Pokud se má vláda vyslovit pro tyto měkké garance, tak se bojím, zda nejde o hru na salámovou metodu. Po právních garancích by pravděpodobně následovala žádost Prahy o ekonomické garance a v tom vidím velké riziko,« říká.
Další komplikací pro Béma je, že Topolánek se chce o podpoře olympiády rozhodnout až po mistrovství světa v lyžování. »Až zvládneme Mistrovství světa v Liberci v roce 2009, tak se mě může někdo zeptat, zda Česko pořadatelsky, organizačně, personálně, nikoliv zatím finančně, má na pořádání Olympijských her. Já to pokládám za hlavní rozhodovací atribut, kdy uvidíme po roce 2009, jestli jsme schopni takovou akci pořádat,« dodal Topolánek.
V té chvíli ale už bude z pohledu Prahy pozdě. Liberecké mistrovství skončí tři týdny po 12. únoru 2009, kdy musí Praha mezinárodnímu olympijskému výboru doručit vyplněný kandidátský dotazník i s ekonomickými zárukami vlády.
Ministři pochybují o slovech Béma, že na olympiádě nakonec Česko finančně vydělá. »Kdyby to bylo tak skvělé, tak by to přece rádi zafinancovali soukromí investoři,« uvádí Kalousek.
Zdroj: Hospodářské noviny | 10.12.2007 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: Petr Vašek