28. 3. 2016

V těsném sousedství parku na Pankráci mezi ulicemi Pujmanové a Děkanská vinice má vyrůst obytný soubor Kavčí hory. Česká strana sociálně demokratická proti němu bije na poplach a organizuje petici. Vypadá to, že o tomto projektu nikdy neslyšela a že se oprávněně bojí nárůstu aut v ulicích, poškození panoramatu a hlavně devastace parku. Jaká je však skutečnost? Na tomto pozemku se dlouhou dobu nalézaly tzv. „ tesco baráky“ a posléze parkoviště, v územním plánu, který dosud určuje, kde se má stavět a kde má být zelená plocha, však vždy byl tento pozemek veden jako zastavitelný, mohou na něm vyrůst obytné i administrativní budovy. Firma Hochtief, která pozemek získala, se rozhodla na něm postavit pouze obytné domy. V r. 2008 a 2009 na ně získala územní rozhodnutí a v r. 2011 dokonce stavební povolení. Projektu, pěti klikatým řadám osmipodlažních domů, na samé hraně parku se říkalo lidově Housenky. V roce 2012 nastoupil na scénu nový investor, který projekt s příslušnými povoleními koupil a rozhodl se ho přepracovat. Nové podoby projektu konzultoval s tehdejším vedením městské části, které mu nakonec doporučilo architektonickou soutěž, jíž by se účastnili také významní architekti.

Sociální demokracie nechce přijmout odpovědnost za navrhovaný projekt
Takovou soutěž začal připravovat Institut plánování a rozvoje a vyzval městskou část, ať vyšle do poroty soutěže svého zástupce. Vedení, v němž sociální demokracie seděla, tuto účast odmítlo s tím, že nemá k dispozici erudovaného architekta či urbanistu a vyjádřilo víru, že „vítězný projekt bude přínosem nejen pro architekturu hlavního města Prahy, ale především pro obyvatele naší městské části.“ Nestanovilo si ani podmínky pro soutěž a vzdalo se možnosti ovlivnit výběr projektu. Vyhrál projekt uznávaného architekta Josefa Pleskota s několika nízkopodlažními domy a pěti věžemi, které oproti původnímu záměru mají mezi sebou velký zelený prostor, jenž má navazovat na sousední park.

Nové vedení radnice si stanovilo požadavky
Nové vedení radnice se s projektem seznámilo až v roce 2015 a stanovilo si jasné požadavky. Výška věží musí být snížena na hladinu stanovenou UNESCEM, projekt musí myslet nejen na obyvatele domů, ale také vyjít vstříc potřebám obyvatelů okolního sídliště a městské části. Požadovali jsme mateřskou školku, která může být po určité době přestavitelná na jiné zařízení a vzhledem k tomu, že nám sídliště stárnou, také prostory pro sociálně-zdravotnická zařízení, kterých se nám nedostává. Důležité pro nás bylo, aby zahrada, která mezi domy vznikne, byla po celý den otevřena veřejnosti, prostor byl prostupný a vedlejší park byl zavlažován dešťovou vodou z retenční nádrže, k níž budeme mít vodní práva. Jsme přesvědčeni, že k devastaci parku rozhodně nedojde. Bude nejspíše využíván i obyvateli vedlejšího souboru, ale to by byl i v případě realizace projektu Housenky, který do parku v podstatě prostupuje. Výšku budov investor snížil na 68 metrů a o další případné redukci objemu hmoty a změně konfigurace s ním jednáme. Projekt byl koncem ledna na komisi územního rozvoje představen veřejnosti, pozvánku přímo do svých schránek obdrželi lidé z okolních ulic. Jednání dosud nejsou u konce a veřejnost se opět dostane ke slovu na dalším zasedání komise. Buď společně prosadíme snížení staveb a investor na své náklady postaví mateřskou školku a vyjde vstříc dalším potřebám občanů, nebo bude projekt postaven podle povolení vydaných před naším nástupem na radnici.

Alžběta Rejchrtová, radní MČ Praha 4 (Trojkoalice/SZ)