4. 8. 2008

Volby do horní komory českého parlamentu se od těch sněmovních liší mimo jiné tím, že v nich často hraje mnohem větší roli osobnost kandidáta než jeho politická příslušnost. Zároveň ale historie ukazuje, že ani známé jméno není automaticky zárukou úspěchu. Hudebníka Michaela Kocába zná každý. Leader skupiny Pražský výběr ale bude do Senátu kandidovat na Praze 1, kde ve volbách většinou s převahou vítězí ODS, a bude kandidovat za zelené, tedy stranu, která bude na svém zářijovém sjezdu řešit svou další politickou orientaci, řekněme, a je tedy velkou otázkou, jak velkou oporou Kocábovi ve volbách vlastně bude. Ve studiu je komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Dobré poledne.

Michael KocábJan BUMBA, moderátor
——————–
Petře, nejprve, je jasné, proč Michael Kocáb spojil svou politickou budoucnost právě se Stranou zelených?

Petr NOVÁČEK, redaktor
——————–
No, jasné to, jasné to je. Michael Kocáb, pokud já vím, tak určitou dobu byl v kontaktu s Martinem Bursíkem, s předsedou Strany zelených, ale k tomu bezprostřednímu rozhodnutí, že Michael Kocáb kandidovat bude, došlo zcela nedávno. Navíc Michael Kocáb tu věc konzultoval s Václavem Havlem. Mezi nimi jsou dlouholeté přátelské vazby a jak jsem to měl i sem tam možnost vidět, Michael Kocáb by takovouhle věc bez určitého požehnání bývalého prezidenta republiky asi neučinil. Jak já ho jinak znám z určitých setkání, z diskusí, tak Michael Kocáb je velmi upřímný, otevřený člověk, který, a to je, prosím, jeho plus, nemá zapotřebí se politikou živit. To znamená, může do ní vstoupit a zase z ní může vystoupit, což už ostatně udělal v roce 1991 jako poslanec Federálního shromáždění, když nedokončil svůj mandát poté, co se podařilo odtud z Československa dostat sovětská vojska, o což se Kocáb hodně zasloužil. Chci tím říci, že když si našel Stranu zelených, tak že ví jistě proč. A chtěl bych dodat, že si našel především Martina Bursíka, respektive Kocábovi vyhovuje kandidatura za Stranu zelených v takové podobě, jakou z ní učinil právě Bursík.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
No právě. A když se podíváte na to, v jakém stavu je nyní Strana zelených, tedy před volebním sjezdem, v době, kdy působí poměrně nejednotně a tak dále a tak dále, může to mít podle vás přímý vliv na to, jaké podpory se panu Kocábovi a dalším kandidátům zelených v senátních volbách dostane?

Petr NOVÁČEK, redaktor
——————–
Tak místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová, která bude protikandidátkou na funkci předsedkyně strany Martinu Bursíkovi na zářijovém sjezdu strany v Teplicích, prohlásila opakovaně, že pokud jde o politiku strany, tak ona odmítá to, co se o Kuchtové říká, totiž že by se zelenými chtěla, s prominutím, cuknout výrazně doleva. Proto nevidí žádný problém, aby spolupracovala s Michaelem Kocábem, pakliže by byl Michael Kocáb zvolen. Taky Michael Kocáb řekl, že už je dost starý, což mimochodem není podle mého soudu, a zkušený, což mimochodem podle mě je, na to, aby se nevázal na jednotlivou osobu. Takže kdyby Strana zelených si na svém teplickém sjezdu znovu nevybrala za předsedu Bursíka, ale vybrala si Danu Kuchtovou, přitom ta Strana zelených zachovala dosavadní kurz, tak že by to pro něj bylo v pořádku, tedy pro Kocába, a pokračoval by dále. Jak to dopadne, uvidíme, protože současně ovšem Kocáb řekl, že kdyby nastala situace, že by se ta strana skutečně výrazně pohla po sjezdu doleva, tak že by svou kandidaturu stáhnul. Musím k tomu dodat, že uzávěrka kandidátek je do dvanáctého srpna, takže kdyby stáhnul tu kandidátku, tak zelení už by nemohli nikoho nominovat. On ovšem taky Kocáb říká, že všichni jeho protikandidáti jsou na Praze 1 kvalitní a že když by nevyhrál on a vyhrál někdo jiný, tak že mu to bude přát a bude to v pořádku.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Když zmiňujete ty protikandidáty, tak právě na Praze 1 budou Kocábovými soupeři třeba lékař Pavel Klener za KDU-ČSL nebo ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz, ten byl nominován ODS. Dají se nějak odhadovat šance těch kandidátů v přímém souboji?

Petr NOVÁČEK, redaktor
——————–
Já vám to ještě doplním, jestli dovolíte. Nebo doktorka Blanka Haindlová za sociální demokracii, nebo lékař a vydavatel Martin Jan Stráský za Věci veřejné, anebo Petr Bahník za Právo a spravedlnost. To je taková zatím poměrně menší politická strana. Já jsem ten výčet učinil proto, abych řekl, že měl pravdu dnes jeden komentátor předního deníku, který konstatoval, že většina z těch kandidátů jsou lékaři, a vyvodil z toho, konkrétně Pavel Verner, že to je zvláštní, protože to jakoby naznačuje, že politické strany nemají dost svých lidí, takže se ohlížejí jinde. A lékař, to je člověk důvěryhodný. A pokud jde o takové lidi, jako je profesor Pavel Klener, samozřejmě do té míry známý, že potáhne voliče. Ale vyhrát na Praze 1 bude těžké. Praha 1 je silný obvod a většinou tam vyhráli kandidáti ODS, ale pozor, pravda, pamatujete se jistě na senátora Fišera, který tam kandidoval jako nezávislý a senátorem za Prahu 1 se stal. To ovšem byla trošku jiná doba. Nicméně si myslím, že tady v té skrumáži známých jmen má Kocáb šanci právě proto, že na Praze 1 dlouho žije. Je obecně znám nejen v Praze 1. A myslím si, že bude hrát roli i to, že nějakým způsobem je nepřímo ve veřejném mínění jaksi vztahován k bývalému prezidentovi Václava Havla. Ty, pro něž Václav Havel stále představuje určitou autoritu, mravní autoritu, tak myslím si, že dostanou-li do ruky kandidátní lístek, může to pro ně hrát při výběru roli.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Když vezmeme Michaela Kocába jako takový, omlouvám se, modelový příklad a celou tu věc trošku rozšíříme. Podle zkušeností v senátních volbách voliči spíše rozhodují podle toho, jaká strana kandidáty vyslala do volebního klání, anebo ve volbách do Senátu jde jen a pouze o ty samotné osobnosti?

Petr NOVÁČEK, redaktor
——————–
Tak jen a pouze o samotné osobnosti určitě nejde. To bylo takové zbožné přání. Mimochodem před chvílí jsem hovořil o Václavu Havlovi, tak se o něm zmíním znovu. Když byl skutečně konečně ustaven Senát, tak například Václav Havel patřil k lidem, kteří očekávali, že v tom Senátu se objeví výrazný počet osobností, nejen, abych tak řekl, partajních představitelů. A právě proto, že ta komora bude trošku jiná než Poslanecká sněmovna, vzájemně se budou určitým způsobem vyvažovat. Ony se ty komory skutečně doplňují a vyvažují. Ale není tomu tak, že jen tak by byl člověk zvolen do Senátu, protože je významnou osobností, když postrádá podporu politické strany. Jsou sice výjimky, ale těch výjimek bývá velmi málo. Jako soukromník, abych tak řekl, se objevit v Senátu, to je opravdu obtížné. Pokud jde ale o Kocába, on uvažoval o tom, že vstoupí do politiky i později v devadesátých letech. Měl blízko k některým lidem v různých stranách od středu doprava, teď se rozhodl pro Stranu zelených. Já si myslím, že Strana zelených je jaksi určitou náhradou pro středového voliče, nebo aspoň byla v roce 2006, když ztratil možnost volit jiné náhradní strany jako například Unii svobody nebo ještě další. Proto si myslím, že i v případě Michaela Kocába může to spojení se Stranou zelených právě v Praze 1, což je obvod speciální, kde je významný počet voličů s vysokoškolským vzděláním, intelektuálně zaměřených, tedy těch, kteří v minulých volbách výrazně pomohli Straně zelených k úspěchu, proto si myslím, že tady není Michael Kocáb bez naděje, ale jak jsem už uvedl ten seznam, boj to bude lítý a uvidíme po prvním kole, jak to dopadne. Že by někdo vyhrál v prvním kole, to by byl spíš zázrak než pravděpodobnost.

Jan BUMBA, moderátor
——————–
Říká komentátor Radiožurnálu Petr Nováček, děkuji.

Petr NOVÁČEK, redaktor
——————–
Děkuji za pozvání, přeji hezký den.

Zdroj: Český rozhlas 4.8.2008