10. 1. 2008

Případné pořádání letních olympijských her v Praze letošní rozpočet města ještě podstatně neovlivňuje, říkají kritici akce z řad opozičních zastupitelů. Situace by se mohla podle nich změnit už příští rok v případě, že by česká metropole organizaci olympiády pro rok 2016 skutečně získala.

Vláda dnes udělila pro pořádání olympijských her v Praze právní záruky. Výslovně ale uvedla, že nejde o finanční garance.

Město zatím vložilo do přípravy kandidatury řádově desítky milionů korun. Někteří zastupitelé říkají, že i to jsou vyhozené peníze.

V letošním rozpočtu vedení metropole omezilo poměrně výrazně běžné výdaje a posílilo investice. Jen na výstavbu severozápadní části vnitřního automobilového okruhu půjde asi 6,8 miliardy korun. „V tomto roce by bylo nekorektní říkat, že už se vydávají miliardy kvůli olympiádě. Vydávají se proto, že už za komunismu vznikl plán na městský okruh a nikdo nebyl schopen to přehodnotit. Z hlediska investičního rozvoje rozpočet ještě olympiádou ovlivněn není,“ řekl dnes ČTK Jiří Witzany (SNK ED).
Podobně se vyjádřila také Petra Kolínská (Strana zelených). Podle ní škrty běžných výdajů a vyšší investice nemají s hrami souvislosti. Výstavba městského okruhu se plánuje dvě desítky let a budoval by se bez ohledu na olympiádu, uvedla Kolínská.

Pokud by se však Praha posunula mezi kandidátská města a byla by pro pořadatelství příští rok vybrána, podle Witzanyho by se rozpočtové priority přesměrovaly na výstavbu olympijské infrastruktury. Město by podle něho na všechny plánované investice včetně například radiálních silnic a metra nemělo. „Všechno by se muselo řešit dluhy, nebo masivní státní dotací,“ soudí zastupitel. Rovněž podle Kolínské by se Praha musela zadlužit a závazek rady město dál nezadlužovat by „přišel bez ztráty kytičky vniveč“. „Kdyby se to nezarazilo včas, škody budou veliké,“ podotkla zastupitelka.

Metropole dosud vložila do společnosti Praha olympijská, která má přípravu kandidatury na starosti, 45 milionů korun. V letošním rozpočtu na to má 30 milionů. Witzany hovoří dokonce o částce 100 milionů korun na přípravu her. „Rozpočet to zásadně neovlivňuje,“ řekl Witzany. Podle Kolínské se to může zdát jako malá částka, ale podobnou sumu podle ní například žádají okrajové městské části na výstavbu kanalizace. Je to plýtvání a rozhazování, protože hry se v Praze neuskuteční, dodala Kolínská.

Pořadatelství her by podle obou zastupitelů ovlivnilo i územní plán metropole. Nyní se chystá nový, podle předpokladů by se měl schvalovat někdy za dva roky. „Předpokládám, že zadání bude takové, aby vyhovoval hrám. Místo aby se olympiáda přizpůsobila Praze, bude to naopak,“ řekla Kolínská. Podle Witzanyho by olympiáda mohla být záminkou pro zástavbu území, o němž by se jinak uvažovalo mnohem obezřetněji.

Autor: ČTK

Zdroj: České noviny 9.1.2008, http://www.ceskenoviny.cz/domov/praha/index_view.php?id=290348