11. 9. 2013
Zastupitelstvo MČ Praha 13 schválilo ve středu 11. 9. 2013 hlasy koalice záměr realizace kamerového systému a rozmístění 59 otočných kamer na území Prahy 13 s předpokládanou hodnotou do 100 milionů Kč.
„Realizaci kamerového systému za 100 milionů korun považujeme za mrhání prostředky městské části. Své argumenty opíráme mimo jiné o volně dostupné zahraniční studie, které dokládají, že plošné instalace kamer ve veřejném prostoru významně nesnižují páchání trestné činnosti. Uzavřením heren a omezením provozní doby non-stop podniků bychom udělali pro klid a bezpečnost na Praze 13 mnohem více“, říká k tomu zastupitelka Zuzana Drhová
Zelení tento záměr dlouhodobě kritizovali a ani předložená studie „Bezpečné město Praha 13“ jejich výhrady nevyvrátila. Studie potvrzuje, že Praha 13 se potýká zejména s vandalismem, rušením nočního klidu a výtržnostmi, a to v místech, kde dochází ke shlukování bezprizorní mládeže a okolí nonstop podníků a heren (str. 26). Rada městské části v červnu 2013 přitom odmítla nulovou toleranci hazardu. Na MČ bude dále v provozu 11 heren a 10 z nich s nepřetržitou dobou provozu.
Zeleným vadí nedostatečné projednání záměru s veřejností, a to přesto, že kamery ve veřejném prostoru, na obytných domech či uvnitř některých domů omezují lidem soukromí. Nepřesvědčivě jsou vybrána místa pro umístění kamer, které se plánují převážně na soukromých domech, aniž je tento záměr s majiteli projednán.
Studie zdůrazňuje jako hlavní přínos kamerového systému, jehož roční provoz bude stát 6 mil. Kč , silný preventivní efekt (str. 30), protože umožňuje mít nepřetržitý přehled nad děním na celém monitorovaném území . Zelení pro prevenci jednoznačně upřednostňují omezení hazardu na Praze 13 a navýšení investic do rozvoje volnočasových aktivit nejen pro děti, ale také pro „bezprizornou“ mládež.
I přes postupné snižování výše zakázky, lze ještě stále kritizovat kalkulované ceny – téměř 1, 2 milionu Kč na vybudování 1 kamerového bodu.
Zastupitelka Zuzana Drhová k tomu říká: „Dovedu si představit mnohem užitečnější využití sto milionů. Zrušit hazard, investovat do občanské vybavenosti a nabídnout mladým lidem jiné využití času než je bloumání po sídlištních dvorech. Výnosy z prodeje bytů nelze investovat do projektu, který dlouhodobě nic nepřinese a jehož provoz a údržba přijde městskou část hodně draho.“
Předseda zelených na Praze 13 Čestmír Dolejšek dodává: „Radní Prahy 13 chtějí utratit 100 miliónů za systém 59 kamer, který dle jejich studie nebude použitelný pro identifikaci pachatelů trestné činnosti 1 a dle vyjádření Městské policie nebudou výstupy z kamer nepřetržitě sledovány . Jedné se o mrhání veřejnými penězi a to vše v situaci, kdy naší městské části hrozí, že budeme muset vrátit 106 miliónů zpět Key Investment.“
1 Bezpečné město Praha 13, ABvia, 2013, str. 33: Je nutné si uvědomit, že primární účel kamerového systému není v identifikaci pachatelů, ale v přehledu nad pokrytou oblastí.
2 Vyjádření Městské policie hl. m . Prahy ze dne 17.7.2013 (č. j. MPPH – 87289/2013) str. 1 :…nebudou vytvářeny žádné další pracovní pozice pro zaměstnance městské policie, kteří by měli sledovat či dozorovat výstupy z tohoto kamerového systému…rozhodně není prováděno nepřetržité sledování záběru kamer, respektive nepřetržité sledování konkrétních lokalit, které jsou v záběru jednotlivých kamer.