15. 5. 2008

Kolektivní systém ASEKOL, který se zabývá organizací zpětného odběru a recyklace elektrozařízení, se i v roce 2008 zapojil do podpory ekologické výchovy.

Školy navštěvuje s projektem Hrátky s Asíkem a Batem a snaží se vychovávat děti ke třídění a sběru elektrohraček a elektrospotřebičů obecně. Také distribuoval instruktážní DVD a podílí se na spolupráci vzdělávání pedagogů. Ekologická výchova nejmladších generací má totiž velký vliv na celkový proces ochrany přírody.

Projekt Hrátky s Asíkem a Batem probíhá již od roku 2006 a je letos nově rozdělen do dvou bloků. V bloku pro první stupeň základní školy jsou formou dialogu dvou maskotů – ježka Asíka a žabáka Bata – žákům škol po vzoru Komenského scholy ludus předávány nenásilným způsobem informace o správném přístupu k ochraně přírody a o zacházení s vysloužilým elektrozařízením a bateriemi. ASEKOL projekt realizuje ve spolupráci s kolektivním systémem ECOBAT, který se stará o vysloužilé baterie. Hrátky finančně podporuje i magistrát hl. m. Prahy. Jen letos je uvidí přibližně 5000 dětí a učitelů.

Ekologická výchova dětí je nezbytná. Nesmíme totiž zapomínat, že dnešní školáci budou jednoho dne rozhodovat o dalším osudu planety. Snažíme se tedy dělat maximum pro to, aby si už v raném věku uvědomili, jak je důležité třídit elektroodpad, říká Jan Vrba, jednatel kolektivního systému ASEKOL. Stejný názor zastávají i odborníci. Například zkušená dětská psycholožka Tamara Cenková tvrdí: Děti zejména na prvním stupni jsou nadšené z nového poznání a také se snaží to, co se naučí, hned uvést do praxe. To je ta správná chvíle, kdy začít i s praktickým vyučováním. Děti se nejlépe naučí rozeznávat tříditelné materiály, když jim to vysvětlí paní učitelka nebo jiná autorita.

Aktivity společnosti ASEKOL vítáme a podporujeme. Snažíme se společně oslovovat jak žáky, tak zaujmout projekty i pedagogy, protože zapalovat může jen ten, který hoří, říká Petr Štěpánek, radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, a dodává: Vedle podpory Hrátek s Asíkem a Batem město Praha pořádá nebo se podílí na mnoha dalších ekologických projektech. Za všechny lze jmenovat například Ekoškolu, Zelený den, GLOBE nebo Les ve škole.

Kromě tohoto pilotního projektu spolupracoval ASEKOL společně s Českou televizí na vzniku pětidílného dokumentu Kam s nimi II, který zábavnou formou upozorňuje na nutnost recyklace elektroodpadu. V březnu ASEKOL spolu se společnostmi Ekolamp a Elektrowin rozeslal DVD se seriálem v počtu 8000 kusů na většinu škol v České republice. Spolu s magistrátem hl. m. Prahy a dalšími kolektivními systémy se navíc ASEKOL podílí na edukaci učitelů. Letos jich školením projde na 150.

Pro lepší efekt ASEKOL edukační činnost přímo podporuje projektem zaměřeným na sběr elektronických hraček. Děti tak mohou v praxi využít načerpaných poznatků o nutnosti recyklace v souvislosti s ochranou přírody. Sběr hraček započal loni v říjnu a účastní se ho více než 40 pražských mateřských a základních škol a síť prodejen hraček Pompo. Spojení výuky a konkrétní možnosti třídění elektroodpadu zvyšuje efektivitu našeho snažení. Sběr hraček je prozatím ve fázi pilotního projektu, ale už teď vím, že dojde k jeho rozšíření, uzavírá Vrba.

Zdroj: modernirodina.cz | 14.5.2008 | rubrika: Škola a školka | strana: 0 | autor: red