25. 9. 2007

S požadavkem lepších podmínek pro cyklisty a chodce v Praze vyrazili v sobotu jezdci na kolech na projížďku metropolí. Trasa cyklojízdy začala na Staroměstském náměstí, vedla po magistrále, za Nuselským mostem se jízda obrátila směrem na náměstí Jana Palacha a Smetanovo nábřeží, které pro tento den bylo jen pro pěší a městskou hromadnou dopravu.

Cyklisti měli zajištěn hladký průjezd městem na zelenou.
Podle Michala Křivohlávka z Auto*Matu se přesný počet cyklistů neví. „Odhady jsou kolem tří tisíc lidí. Přesně to ale nevíme a chceme to spočítat podle záznamu z kamery,“ říká Křivohlávek. Miroslav Prokeš, člen magistrátní komise pro cyklistickou dopravu se na začátku cyklojízdy, na odjezdu ze Staroměstského náměstí, dopočítal 1503 cyklistů a 5 psů. „Když jsme poprvé v roce 1991 na kolech blokovali magistrálu, tak nás bylo 65. Tenkrát to bylo opravdu ostrý,“ vzpomíná na počátky cyklojízd Prokeš. (oprava 25.9.2007: Miroslav Prokeš se nejmenuje Prošek, jak jsme původně chybně uváděli. Za chybu se čtenářům i Miroslavu Prokešovi omlouváme.)

Mezi jezdci na kolech byly i rodiny s dětmi a lidé z jiných měst. Na kopii historického kola jel mladý muž z Tanvaldu. „Měl jsem za to, že je to proti ježdění auty,“ řekl ČTK. Požadavky sdružení na masivnější výstavbu stezek a tras však také podpořil, ač prý po Praze jezdí na kole minimálně.

„Není to nátlaková akce. Nemáme nic proti automobilům,“ zdůrazňovali v projevech organizátoři. Chtějí však, aby se cyklistika stala v Praze plnohodnotným druhem dopravy. Stavba stezek a tras pro cyklisty přitom podle iniciativy téměř nepokračuje.

„Automobilová doprava zahltila již v roce 2000 všechny ulice pražského centra a dále narůstá. Magistrát tento trend podporuje miliardovými investicemi do tunelů a dálnic, zatímco vytváření infrastruktury pro cyklistickou dopravu se prakticky zastavilo,“ uvedl Michal Křivohlávek z Auto*matu.

Podpořil ho i ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených), podle něhož Praze chybí síť stezek, na nichž jsou cyklisté chráněni před automobily. V metropoli také neexistuje systém půjčoven kol, postěžoval si ministr.

Organizátoři vyzývali jezdce k ohleduplnosti, aby neomezovali automobily, a k tomu, aby měli na kolech povinnou výbavu, jako jsou osvětlení a odrazky. Řada cyklistů tak však kola vybavená neměla.

Pořadatelé jsou s organizací letošní cyklojízdy spokojeni. „Bylo vidět, že jsou cyklisti z jízdy nadšeni. I organizačně se jízda povedla zatím asi nejlépe,“ hodnotí za Auto*Mat Křivohlávek. Na hodnocení toho, jaké bude mít cyklojízda dopady na magistrát, je podle něho ještě brzy. Cyklojízda byla navíc jen jeden z impulzů. Do příště by Křivohlávek chtěl zlepšit komunikaci z řidiči. „Je potřeba dát spěchajícím řidičům vědět, že se cyklojízda koná a že je lepší danou lokalitu někudy objet,“ říká Křivohlávek.

Auto*mat žádá to, aby magistrát do roka zpracoval koncepci rozvoje cyklistické a pěší dopravy, aby jezdcům na kole umožnil obousměrný provoz v některých jednosměrných ulicích a budoval stezky při opravách všech současných a při výstavbě nových ulic. Ve prospěch cyklistů by se měly podle iniciativy upravit některé křižovatky a ve prospěch chodců intervaly semaforů na vybraných přechodech.

Fotografie z webu horydoly.cz