28. 6. 2007

To, co bylo ještě před rokem nepředstavitelné, si dokázali vynutit lidé z občanských sdružení, kteří se postavili proti původně plánované výstavbě objektů dosahujících výšky pětipatrových domů. A to v bezprostředním sousedství zoologické zahrady, jejímiž branami ročně projde více než milion návštěvníků.

Aktivisté donutili město obrátit o sto osmdesát stupňů a komise vedená pražským radním pro životní prostředí Petrem Štěpánkem nyní dospěla k závěru, že patrové stavby nejsou nezbytné. „Na novém území je už připravena nízká varianta tak, aby stavby esteticky nenarušily své okolí. Tedy, aby například nepřekážely v pohledu na Pražský hrad,“ říká radní Štěpánek (SZ).
Takové řešení si přitom dříve magistrát vůbec nepřipouštěl kvůli povodním.
…10

dokončení ze strany 1
Vysoké budovy totiž měly podle odborníků chránit ty nižší nebo podzemní před velkou vodou.
Teď už ale město tvrdí něco jiného. Prý nevadí, že většina nových částí čističky nebude vyčnívat nad zemský povrch. „I v původním areálu chceme některá zařízení, jež byla v panice po povodni v roce 2002 vyvedena nad hladinu řeky, znovu vrátit pod povrch. Nemá cenu stavět za miliony vysoké budovy na ochranu, protože velká voda hrozí v době jejich životnosti maximálně jednou. V případě extrémní povodně bude čistička vyřazena z provozu tak jako tak,“ tvrdí Štěpánek.
S tím souhlasí i manažer čističky Luděk Pospěch. „Jde o investiční náklady. Obnova po povodni není nic katastrofálního a nám se po tisícileté vodě podařilo čističku zprovoznit za pět měsíců. Navíc se tak velká povodeň nedá v následujících letech očekávat,“ říká Pospěch. Podle Štěpánka možná nebudou nutné ani původně plánované protipovodňové zásahy do břehů. „Snižováním stavu se totiž zvyšuje průtok řeky, a tedy i zmenšuje riziko povodně,“ dodává radní.
S posunem v jednání je spokojená i iniciátorka protestů proti původnímu projektu, aktivistka sdružení Tři duby a starostka Troji Monika Mauerová. „Tlak ze strany Troji a občanských sdružení, hrozba soudního sporu a především inspekce ministerstva kultury nakonec slavily úspěch,“ říká Maurerová. Za jedinou vadu na kráse považuje složení komise. „Postrádám zde vliv nestranných odborníků. Pokud nad komisí nebude bdít odborná pracovní skupina, půjde jen o politické rozhodnutí. Navíc nám radí zainteresovaní zástupci investorských firem,“ uzavírá.
Důvodem dostavby pražské čističky odpadních vod je požadavek EU na nižší obsah dusíku ve vypouštěné vodě.

Autor: Jakub Němec

Zdroj: Pražský deník 28.6.2007