30. 6. 2008
Před čtyřmi lety pražští politici slibovali, že zatočí s hazardem. Zůstalo jen u slov. Dnes ochotně pomáhají přerozdělovat milionové dary z kasin, které putují do pochybných nadací.
Před čtyřmi lety v centru Prahy explodoval granát, který nájemný zabiják hodil po izraelském vlastníkovi jednoho z kasin. Primátor Pavel Bém (ODS) a jeho kolegové slibovali, že hazardnímu byznysu zasadí smrtelnou ránu. Zůstalo ovšem pouze u slibů. Na dnešním zasedání zastupitelstva Bém prosadil, aby město přijalo patnáctimilionový dar od společnosti CEC Praha, která provozuje ruletu například v hotelu Hilton.
Na první pohled bohulibá transakce připomněla letitou díru do státního rozpočtu. Podnikatelé s hazardem, včetně společnosti CEC Praha, musejí podle zákona odvádět část zisku na veřejně prospěšné účely. Zpravidla posílají peníze spřízněným nadacím, někdy sportovním klubům, k nimž mají blízko. A často rovněž spolkům, které jsou přímo navázány na politické elity.
Tajemná nadace na konci
Společnost CEC Praha si vybrala jako prostředníka pražský magistrát. Komunální politiky zavázala podezřelou podmínkou: městu nadiktovala, kam zamíří více než sedm milionů korun. Nejvíce podle jejich přání poputuje Nadačnímu fondu Eleutheria. „Dáme peníze naprosto neznámému subjektu, fond nemá historii, vůbec nevíme, jak peníze použije,“ varoval opoziční zastupitel Karel Jech (SZ).
Jechovým pochybnostem se nelze divit: podle obchodního rejstříku Eleutheria vznikla teprve před dvěma měsíci, nemá vlastní internetové stránky a ve sbírce listin je uložena pouze zakládací listina a strohý zápis. Zřizovatelem je přitom Francesco Augusto Razetto, jenž je společníkem v deseti firmách, které v Praze obchodují s nemovitostmi.
„Mnohem transparentnější by bylo dávat peníze respektovaným a ověřeným nadacím, jako jsou Nadace Jedličkova ústavu, Nadace Naděje nebo Nadace Via,“ přesvědčoval Jech.
Se svým názorem ovšem zůstal při jednání zastupitelstva takřka osamocen. „Buďme rádi, že kasina CEC nechala alespoň o polovině poplatků rozhodnout město,“ reagoval primátor Bém. „Ostatní kasina město úplně obcházejí,“ dodal.
Jenže ani postup, který zvolila firma CEC Praha, nemusí být nezištný. „Je to noblesní typ úplatku,“ myslí si senátor Josef Novotný, jenž je dlouhodobým kritikem hazardních pravidel v Česku. „Zastupitelé rozhodují například o územních plánech, což se může majitelům kasin hodit.“
Kontakt, který se může hodit
Kontakty na nejvyšší sféry si všechny hazardní společnosti pečlivě budují, a to právě pomocí štědrých darů. Pár příkladů pro ilustraci: již v roce 1999 majitelé sítě kasin Happy Day založili Nadační fond Naděje třetího tisíciletí, kam každoročně posílají povinné „příspěvky na veřejně prospěšné účely“. Rok co rok ale největší příspěvky posílají spolkům, které vystupují sice jako politicky nezávislé, ale personálně jsou propojeny se špičkami ODS i ČSSD. Miliony už získala liberálně konzervativní akademii Cevro, jejímž předsedou je místopředseda ODS Ivan Langer, vysoké sumy přebralo rovněž Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), v němž také působí politici ODS.
Nadace nicméně nezapomíná ani na druhou nejsilnější politickou stranu – ČSSD. Pravidelně posílá stovky tisíc Nadačnímu fondu Růže, která má blízko k sociálním demokratům. Kasina se značkou VIP Club zase poslala přes nadační fond Zlatá Praha peníze na občanskému sdružení Zuzany Paroubkové.
Za vše může zastaralý loterijní zákon, který nechává na libovůli podnikatelů, kam poplatky pošlou. Všechny pokusy o jeho novelizaci zatím skončily totálním krachem. Poslanci připravené normy několikrát ani nepropustili na program jednání.
Když peníze nesmrdí „Peníze z hráčství jsou prostě peníze z lidského neštěstí, a k tomu město svoje prostory pronajímat nebude. Potřebovali jsme čas, abychom tohle pochopili.“ Rudolf Blažek, náměstek primátora. 6.2.2006, Respekt. Pavel Bém, primátor. 7.7.2007, Deník. |