7. 2. 2013
Lukrativní pozemek mezi ulicemi Jugoslávských partyzánů a Verdunská, který měl vlastníkovi – Městské části Praha 6 – generovat dlouhodobé příjmy, bude prodán za zlomek tržní ceny. Radnice jej bude muset kvůli požadavkům nového občanského zákoníku prodat finanční skupině PPF. Ta k němu již v roce 2011 získala bezúplatně předkupní právo a za pár milionů věcné břemeno. Zastupitelé Strany zelených budou požadovat revizi smluvních závazků na zastupitelstvu, které se sejde na žádost opozice 15. února.
„Je zřejmé, že k prodeji pozemku dojde velmi brzy. Je nepravděpodobné, že by skupina PPF získala stavební povolení do konce roku a od roku 2014 je nutné, aby majitel stavby byl i majitelem pozemku. Jak bude stanovena cena pozemku, zůstává nejasné. Již nyní je však zřejmé, že cena nevznikne férovou soutěží mezi více zájemci. Příslib dlouhodobých výnosů se zvrtnul ve vazalství nadnárodní finanční skupině za 4 miliony ročně,“ uvedla Petra Kolínská, předsedkyně klubu zastupitelů Strany zelených.
Skupina PPF se k pozemkům dostala bez veřejné soutěže, smlouva navíc společnosti PPF garantuje, že městská část bude „poskytovat součinnost ke splnění podmínek pro výstavbu Stavby“. „Je tak vyloučeno, že by radnice požadovala úpravy ve prospěch městské části a jejích občanů, které by snížily investorovi plánovaný zisk,“ uvedl Petr Hrdina, opoziční zastupitel Prahy 6.
„Městská část se hlasy ODS a ČSSD zřekla možnosti ovlivnit architektonickou podobu budovy a její využití. Tato koalice podporuje zájmy PPF – nerespektování památkové zóny i regulací, maximální zastavění pozemku a navýšení podílu kancelářských ploch z šedesáti na osmdesát procent. Slibovaná pestrost funkcí a veřejná vybavenost tak zůstane jen na papíře,“ uvedl Antonín Nechvátal.
Zastupitelé Strany zelených navrhnou na mimořádném zastupitelstvu, které se bude konat příští týden, zadání odborného ocenění pozemků v severovýchodním segmentu Vítězného náměstí a dále zadání právní analýzy, která zhodnotí možnost vypovědět smlouvu o předkupním právu a věcném břemenu.
„Škoda, která Praze 6 vzniká, je trojí – kromě toho, že pravděpodobně přijde o stovky milionů, zůstala nevyužita možnost přispět k dostavbě Vítězného náměstí opravdu hodnotnou architekturou. Soutěžilo jen pět vyzvaných ateliérů a o vítězi nerozhodovala nezávislá komise architektů,“ uvedl Jakub Jareš z občanského sdružení Šestka sobě a dodal: „Veřejné využití dotčených pozemků naplánoval již Antonín Engel. Radnice místo posílení veřejné funkce centrálního náměstí sama navrhla vypuštění veřejné vybavenosti z územního plánu. Nikdo se ani občanů neptal, co by rádi na náměstí využívali.“
Kontakty:
Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 7. 2. 2013