20. 4. 2021

V rámci úprav jízdného Rada města schválila 70% slevu pro lidi v hmotné nouzi. Od 1. srpna tak zaplatí za měsíční kupon 165 místo 550 Kč a za čtvrtletní 444 místo 1480 Kč. Zelení k tomuto kroku vyzvali již v prosinci minulého roku.

Pamatuji si, jak jsem v reportáži Saši Uhlové četl o člověku, který bral cestu tramvají do centra Prahy jako svátek. Lístek na MHD pro něj představoval luxus, který si často nemohl dovolit. To přece nejde – cestování veřejnou dopravou musí být dostupné všem. Zjišťoval jsem, jak to mají jinde, a vyšlo najevo, že většina západoevropských měst dává lidem s minimálními příjmy podstatné slevy,“ vzpomíná Vít Masare, spolupředseda pražských Zelených, který s výzvou „Nechci v Praze jezdit draze“ přišel. „Mám radost, že se teď radním z Prahy sobě podařilo náš návrh prohlasovat,“ dodává.

Stejnou slevu na jízdném chystá na popud Zelených i Liberec, naopak v Českých Budějovicích návrh Zelených vládnoucí ANO odmítlo.

Pro získání slevy je potřeba doložit, že jste příjemci příspěvku na živobytí – jedné z dávek podpory v hmotné nouzi. Na tu mají nárok lidé, jejichž příjmy po odečtení nákladů na bydlení nedosahují životního minima (tzn. 3860 Kč). V některých případech se příspěvek může smrsknout až na existenční minimum – na živobytí v takovém případě dostanete 2 490 Kč za měsíc. V Praze je odhadem 5 500 příjemců podpory v hmotné nouzi.

Součástí změny je také zdražení jednorázových jízdenek (půlhodinová bude za 30 Kč, základní za 40 Kč). Radní k tomuto kroku přistoupili kvůli integraci se Středočeským krajem, který jízdné zdražuje. Cena časových kuponů zůstává stejná.

Zdražení jednorázových jízdenek je pro nás ještě nejpřijatelnější, když už se musí zdražovat. Avšak pro mnoho lidí, kteří pracují za minimální mzdu, se právě tohle stává problémem. Slevu nedostanou a měsíční kupon je stále mimo jejich dosah. Dávalo by smysl slevu na jízdném rozšířit aspoň na všechny příjemce příspěvku na bydlení. Jinak se problému jízd načerno a následného vymáhání pokut či exekucí nezbavíme,“ dodává Jana Jebavá, spolupředsedkyně pražských Zelených.