14. 7. 2008
Stromy a keře, které by měly obklopovat metropoli v zeleném pásu, rostou jen na některých místech.
Překážkou je územní plán
Praha/ Více než čtyři miliony čtverečních metrů nové zeleně mají v příštích letech obklopit metropoli. Vytvoření tzv. zeleného pásu zůstává jednou z priorit magistrátu. Podle něj má nová zeleň na okrajích hlavního města vytvořit protiváhu k rozšiřující se zástavbě a poskytnout Pražanům nové rekreační plochy. Zatím však plány zůstávají jen na papíře.
„V současnosti již bylo vysázeno přibližně 420 000 čtverečních metrů nových ploch zeleně, především na území Dolních Počernic, Kbel, Satalic, Kolovrat a Šeberova,“ informoval radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS).
Většina stromů čeká
To je jen zlomek plánovaného prstence, většina stromů na vysazení stále čeká. Magistrát chce nyní celý proces urychlit a do nového územního plánu navrhuje rozsáhlé změny. Stromům a loukám má ustoupit především orná půda. Některé klíčové pozemky jsou podle radního pro životní prostředí Petra Štěpánka (SZ) připraveny už nyní, záležet bude i na spolupráci se Středočeským krajem.
„Na některých místech je potřeba zlepšit koordinaci. Například na souvislý les na pražské straně Drahanského údolí by měla navazovat zeleň i ve Středočeském kraji,“ tvrdí Štěpánek.
Městská rada proto spolu s krajem před několika týdny ustavila koordinační komisi, která má zlepšit vzájemnou spolupráci. Komise se ale dosud nesešla. Podle jednoho z jejích členů, Jana Winklera, zatím ani není možné s jistotou říci, ve kterých místech dojde k úpravě územního plánu. Radní Langmajer byl ale konkrétnější a několik příkladů vyjmenoval. „V nynější etapě jde zhruba o 4,5 milionu čtverečních metrů například v katastrálním území Březiněves, Třeboradice, Běchovice nebo Suchdol. Po schválení změn územního plánu se ihned přistoupí k realizaci nových zelených ploch. Cílem této etapy je zvýšit plochy zeleně v Praze o deset procent,“ uvedl Langmajer.
Na pozemcích dosud využívaných k zemědělství budou vysazovány nejen nové lesy a luční porosty, vzniknout zde mají také mokřady a vodní plochy. Magistrát dále slibuje vybudování sítě cest, na nichž bude potřebné vybavení, jako například koše a lavičky.
Starostové už jsou nedočkaví
Starostové městských částí, na jejichž území má nová zeleň vyrůst, realizaci plánu netrpělivě očekávají. „Městská část plán samozřejmě podporuje, přicházeli jsme i s vlastními návrhy na změny územního plánu. Nová zeleň přispěje ke zlepšení kvality ovzduší v blízkosti dálnice a ke kultivaci prostředí vůbec,“ věří starosta Březiněvsi Jiří Haramul.
Starosta Běchovic Ondřej Martan je stejného názoru. „Nová zástavba se neustále rozrůstá a je potřeba ji tlumit. Sami například navrhujeme zelený pás mezi domy a průmyslovou zónou,“ říká. Kultivovaná zeleň by podle něj měla vyrůst místo současných lánů kukuřice a pšenice. „Otázkou zůstává, kdy se tak stane. Opravdový les přece jen roste desítky let,“ dodal.
Zdroj: Pražský deník 11.7.2008 – Jan Brodníček