5. 6. 2009
Plány na zástavbu Rohanského ostrova jsou stále mlhavější, na území nocují bezdomovci a z luxusu se slevuje
Luxusní byty, parky, bazény, kde se člověk při plavaní pokochá pohledem na Pražský hrad, nebo přírodní rezervace. Takové plány na zástavbu Rohanského ostrova ještě před rokem prezentoval novinářům investor Konsorcium Rohan. Ze zlatého snu se však stává noční můra.
Na území nocují bezdomovci a z projektu za 15 miliard firma slevuje. Výstavbu chce zahustit, na ostrov umístit výškové budovy a nepočítá ani s mateřskou školou, kterou hlavní město požadovalo.
Magistrát odmítá nové plány
Magistrát proto na minulém územním výboru plány společnosti odmítl a Konsorcium vlastněné firmou Sekyra Group musí studii přepracovat. A nikdo neví, zda moderní čtvrť vůbec vyroste.
„Jela jsem tudy asi dvakrát s kočárkem a nemám z toho dobrý pocit. Minule jsem tam dokonce zahlédla bezdomovce, jak vypalují dráty. Zřejmě je chtěli prodat někam do sběrných surovin,“ popsala Deníku Barbora Pírová z Karlína. Pochyby o budoucnosti lukrativního místa už ale má i hlavní město, které před rokem společnosti za 1,69 miliardy pozemek prodalo. Praha také může v případě neplnění zadání smlouvu vypovědět.
Městu chybějí záruky
„Chybí údaje o reálně existujících a vyčleněných vlastních finančních zdrojích. Nejsou zde žádné záruky toho, že potřebné zdroje budou v pravý čas a v potřebné výši dosažitelné a není respektována stávající situace a trendy vývoje na trhu s finančními zdroji,“ varuje magistrát ve své reakci na studii, kteroumáDeník k dispozici.
Proti ústupkům od slibů se ostře staví například zastupitel za Stranu zelených Petr Vilgus.
„Firma vyhrála výběrové řízení na koupi nejen kvůli finanční nabídce, ale také kvůli plánovanému využití prostoru. Není tedy možné, aby od slibů ustupovala,“ tvrdí Vilgus. Podle něj je nejhorší to, že se o stávající území nestará magistrát ani developer, a následkem toho se Rohanský ostrov stává bezdomoveckým slumem.
„Apelujeme, aby Praha od smlouvy se společností Sekyra Group skutečně odstoupila,“ doplnil Vilgus.
Souvislý pás městské zeleně
Opoziční zastupitelé v Praze 8 by tu nejraději viděli místo pro sport a oddech. Měl by zde vzniknout souvislý pás městské zeleně, nový park by na jedné straně navázal na bezprostřední centrum města a na straně druhé by se propojil s Thomayerovýmisady. Mluvčí společnosti Sekyra Group Radek Polák odpověděl na otázky Deníku vyhýbavě.
Podmínky se nezměnily
„Podmínky zástavby Rohanského ostrova jsou pevně stanovené smlouvou mezi Prahou a Konsorciem Rohan. Plány se nezměnily. Území Rohanského ostrova zaujímá mezi Vltavou, Rohanským nábřežím, ulicí Šaldova a Libeňským mostem plochu zhruba 42 hektarů. Společnost Konsorcium Rohan v současné době dopracovala realizační studii. Tato studie nadále počítá s tím, že 65 procent ploch bude určeno pro zeleň, vodní plochy a rekreaci. Využití území mezi protipovodňovým valem a řekou v současnosti určuje magistrát,“ řekl Polák s tím, že zatím území nepřevzali.
Byty, kanceláře, ale třeba i radnice
To bude možné teprve po schválení realizační studie. Poté musí projekt uspět při analýze vlivu na životní prostředí, získat územní rozhodnutí a stavební povolení. Výstavba by měla začít do deseti let.
Podle prvotní prezentace Konsorcia Rohan měly v oblasti ostrova vzniknout z pětapadesáti procent byty, zbytek území pak zaberou kanceláře. Bydlet by tu mělo až 1300 rodin, pohybovat se tu má desetinásobek lidí denně.
Stavaři se před rokem nebránili ani vybudování nové radnice nebo další reprezentační stavby.
Autor: Lucie Boháčová
Zdroj: Pražský deník 5.6.2009