25. 2. 2016

Když v březnu loňského roku nevyvěsila pražská radnice vlajku Tibetu, bila pražská ODS na poplach. Její zástupci v zastupitelstvech hlavního města i jeho částí hlasitě podporovali „boj tibetského lidu za autonomii.“ Dnes stejní lidé pomohli prosadit politickou deklaraci, která se mimo jiné přímo odkazuje na kontroverzní prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) z roku 2014, podle něhož „Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě.“

Předseda ODS tehdejší postoj ministra považoval za zahraničněpolitický „obrat o 180 stupňů.“ Stejný názorový veletoč předvedlo dnes pět jeho kolegů v pražském zastupitelstvu. V březnu vyvěšovali tibetské vlajky, dnes se k tibetské autonomii nehlásí. Také na nezávislost Taiwanu naši kolegové z demokratických stran rezignovali, když odmítli podpořit návrh na vypuštění  části, která tvrdí, že „Hlavní město Praha (…) uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Taiwan jako nedílnou součást čínského území.“

Politické přemety občanských demokratů vysvětluje snad jen rostoucí zájem čínského státního byznysu o aktivity v české metropoli. A před politikou „business as usual“ jdou zjevně ostatní hodnoty stranou.

„Zelení byli připraveni partnerství měst Prahy a Pekingu podpořit, pokud by dohoda o něm neobsahovala nepřijatelná mezinárodněpolitická prohlášení, která do podobných dohod nepatří. Rozvíjet spolupráci s čínskými městy neznamená, že se nemáme dále hlásit k podpoře lidských práv a Tibetu. Zelení se k nim budou hlásit i nadále a politické přemety nechystají,“ vysvětlil postup zelených zastupitelů předseda klubu Petr Štěpánek.

 

Kontakty:

 Ondřej Mirovský, předseda pražské organizace SZ

E: ondrej.mirovsky@zeleni.cz

 

 Petr Štěpánek, předseda zastupitelského klubu Trojkoalice

E: petr.stepanek@zeleni.cz