30. 3. 2020

Zelení vyzývají vedení Prahy, aby urychlilo zřizování tvz. RE-USE center – služby, která usnadňuje nejen lidem v sociální nouzi pořídit si cenově dostupné vybavení do bytu či potřeby pro svou rodinu a zároveň redukuje objem odpadu z domácností. Prahu již předběhly Brno, Hradec Králové, Chrudim i Zábřeh.


“Od chvíle, co náměstek primátora Vyhnánek blokuje realizaci RE-USE centra v objektu Holešovické tržnice, není vedení Prahy schopno otevřít RE-USE centra ani v lokalitách stávajících sběrných dvorů. Hospodářská krize přitom již začala a toto eko-sociální opatření by mnoha lidem v nouzi jednoduše pomohlo,” komentuje situaci spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.


Již na jaře roku 2018 Rada Hlavního města Prahy za účasti Zelených schválila záměr realizace RE-USE centra, místa pro odběr a zpětné využití nepotřebných předmětů, které lze ještě použít lidmi v tíživé sociální situaci. 


“V Praze ani po skoro dvou letech od schválení záměru zřízení RE-USE centra žádné solidní nefunguje. Místo toho Prahu předběhla vedle Brna a Hradce Králové i Chrudim, Zábřeh a další města,” shrnuje zaostávání Prahy Masare. 


Cílem RE-USE center je současně redukovat množství odpadu prodloužením životního cyklu použitých ale stále funkčních věcí a také umožnit obyvatelům města vybavit si za dostupnou cenu byty, nejen sociálně slabším rodinám pak i levněji pořídit školní či sportovní potřeby, atd. V současnosti, kdy je bydlení v Praze stále nákladnější záležitostí a jsme na začátku hospodářské krize, představují RE-USE centra velmi žádoucí způsob, jak usnadnit mnoha obyvatelům města nelehkou životní situaci.


“Velká frekvence na bazarových serverech nebo swapech dokazuje velkou nabídku použitých věcí nejen z firem, ale i z domácností. RE-USE centra dávají všem rodinám offline možnost nakoupit po celý rok za dostupné ceny,” dodává význam RE-USE center pro sociální politiku Vít Masare.


Podpora RE-USE center je inovativní trend, který se stále více prosazuje v městech v zahraničí i v Česku, není proto jediný důvod, proč by Praha jako hlavní město ČR měla zůstávat v této věci pozadu.


Hlavním rozdílem RE-USE center oproti běžným sběrným dvorům je, že vybrané donesené předměty jsou evidovány mimo režim odpadů a jsou aktivně nabízeny k dalšímu využití za symbolickou částku. Systém funguje díky napojení na sociální služby ve městě a aktivní komunikaci města jak směrem k lidem, kteří se věcí zbavují, tak k těm, kteří by je ještě využili. Odpadem se věc stane až ve chvíli, kdy ji za odpad skutečně označíme.


Jedná se typicky o nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí spotřebiče, mediální produkty, hračky, sportovní vybavení, knihy, časopisy a další. Mnoho těchto věcí by mohlo najít své smysluplné využití a pomoci i lidem, kteří se potýkají z nejrůznějších důvodů s finančními problémy. Vzhledem ke stávající krizové situaci a jejím budoucím dopadům lze i v Praze očekávat zhoršování ekonomické situace obyvatel Prahy, proto by vedení města mělo aktivně využít každou možnost, která by mohla tuto nelehkou situaci Pražanům usnadnit, přičemž RE-USE centra právě takovou možnost jednoznačně představují.




Kontakt:


Vít Masare 607 786 013