18. 6. 2007
V posledních letech jí metropole potřebuje stále víc, radní chtějí výrazné snížení do roku 2010
Množství energie, které nyní Praha potřebuje k životu, stačilo v roce 1900 celému světu.
Podle údajů energetiků navíc spotřeba v posledních letech neustále stoupá, od roku 2000 v hlavním městě stoupla o 1200 gigawatthodin. To je víc, než potřebuje na celý rok dopravní podnik, jenž je největším odběratelem elektřiny v metropoli.
Praha dnes podle radních funguje jako gigantická továrna, která odebírá obrovské množství proudu a produkuje i odpovídající množství zplodin. „Energetická náročnost mnoha provozů se může snížit, jsme připraveni to řešit nejprve ve školách a v městských budovách, ale tím to nekončí,“ řekl Právu radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ).
Podle jeho slov může být spotřeba energie nižší už do roku 2010. „Mnoho školních i městských budov je dodnes vytápěno starými systémy, které mají velkou spotřebu, postupně je budeme nahrazovat moderním počítačem řízeným topením,“ přiblížil Štěpánek s tím, že takto půjde ušetřit až 400 miliónů ročně. „Součástí plánu je také podpora úsporného vytápění v domácnostech, kde dnes topí uhlím nebo mají staré wawky, za přechod na ekologičtější systém mohou získat majitelé domů až třicet tisíc od města,“ dodal Štěpánek.
Drahý dopravní podnik
Vytápění budov je sice na odběr proudu významným, ale nikoli hlavním faktorem. Nejvíce energie totiž v metropoli spotřebuje dopravní podnik. „Provoz hromadné dopravy spotřebuje šestinu dodávek v Praze, letiště sto gigawatthodin za rok, Mitas čtyřicet, hodně spotřebují i velké obchodní řetězce,“ řekl Právu mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec. Rekord padl 24. ledna 2006, tehdy nenasytná Praha spotřebovala 1080 megawattů, tedy více, než je výkon jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.
„Modernizované tramvaje ušetří na spotřebě až padesát procent, ale záleží také na tom, jaké je například stoupání trati, četnost zastávek, a na dalších faktorech, v průměru tím ušetříme nejméně třetinu,“ řekl Právu radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS). Jedna stará tramvaj přitom spotřebuje zhruba stejně energie jako šedesát domácností.
Obnova čeká i vozový park Pražských služeb. „Jednáme o nákupu popelářských vozů na plynový pohon, s tím se samozřejmě rozšíří i čerpací stanice, takže budou moci na tento pohon přejít i autobusy či běžní pražští motoristé,“ řekl Právu Štěpánek.
Součástí úsporné koncepce je také rozšiřování ekologických elektráren, do sítě PRE se brzy připojí nová vodní elektrárna v Tróji, možná ještě dříve bude sloužit i občanská solární elektrárna v Hostivaři.
Kde bereme elektřinu
uhelné elektrárny 67 %
jaderné elektrárny 18 %
v teplárnách 3 %
obnovitelné zdroje 1,5 %
vodní elektrárny 0,5 %
nezjištěno 10 %
Spotřeba elektřiny
v Praze
2000 4983 GWh
2001 5443 GWh
2002 5278 GWh
2003 5500 GWh
2004 5667 GWh
2005 5842 GWh
2006 6085 GWh
Zdroj: PRE
Zdroj: Právo 16.6.2007
Autor: Jakub Mračno