18. 7. 2008
Bezmála fiaskem by se dal nazvat projekt pražského magistrátu zvaný Opencard, čili Univerzální karta Pražana.
Čipovou kartu, která zatím slouží jako průkazka do knihovny nebo ke kontrole dopravních přestupků, si za více než rok pilotního projektu pořídilo pět tisíc lidí. Město mělo přitom připraveno padesát tisíc karet.
Zájem o projekt, do nějž Praha investovala bezmála 200 milionů korun, proto magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem zvedne uměle. Během příštího roku si kartu bude muset za zatím neurčený finanční obnos pořídit každý, kdo využívá dlouhodobé kupony na pražskou MHD.
„Projekt je od počátku nefunkční a elektronické jízdné je asi to jediné, co ho ještě může zachránit,“ domnívá se šéfka pražských zelených a zastupitelka Petra Kolínská. Ačkoliv „lítačku“ na čipové kartě považuje za správné řešení, varuje před možným zneužitím karty.
Karta je branou k citlivým datům Podle mluvčí projektu Opencard Pavly Jedličkové nejsou na kartě přímo osobní údaje majitele, ale pouze identifikační číslo. To se se jménem konkrétního člověka spojuje až v databázi. „Tady ale vyvstává otázka, kdo bude databázi spravovat, kdo k ní bude mít přístup a jak budou údaje v ní dále využívány,“ upozorňuje Kolínská. Na nebezpečí „šmírování“ Pražanů pomocí čipové karty upozorňují dlouhodobě i další lidé z opozice, například Jiří Witzany ze SNK-ED.
Karta představy města nenaplnila především kvůli úzké škále využití. Na placení parkovného ji lze použít pouze v pravobřežní části Prahy 1, přestože zóny placeného stání fungují také v Praze 2, 3 a 7. Nedošlo zatím ani na slibovanou možnost platit kartou vstup do pražských muzeí, zoo a dalších institucí.
Čipovou kartu Pražana vydává magistrát, její systém spravuje firma Haguess.
Zdroj: Lidové noviny 18.7.2008