27. 11. 2009
Zastupitelé schválili další projednávání celoměstsky významných změn. Odpůrci jsou proti, bojí se zabetonování města.
Podvod na obyvatelích Prahy, nebo dobrý záměr, který má pomoci při rozvoji města? Okolo postupného projednávání a schvalování tzv. celoměstsky významných změn je rušno. Není se čemu divit. Pokud bude balík změn schválen, umožní například stavbu nové letištní dráhy v Ruzyni, či kontroverzní rozšíření skládky v Ďáblicích nebo i částečnou zástavbu lokality Trojmezí.
Zastupitelstvo včera balík změn i přes odpor části opozice poslalo do dalšího kola projednávání. Navíc byl podpořen i seznam konceptu takzvaných změn 07, před kterými varuje například Strana zelených.
„K zástavbě jsou zde navrženy lokality bez potřebné infrastruktury, které navíc buď přímo zasahují či jsou na okrajích přírodních parků,“ varuje zastupitelka Zuzana Drhová (SZ). Podle ní se jedná třeba o Modřanskou rokli – Cholupice, přírodní park Rokytka či Botič.
Proti schválení balíku celoměstsky významných změn je také sdružení Arnika. „Myslíme si, že je to podvod na občany Prahy, kteří do těchto změn nemohou reálně zasahovat, a pokud budou schváleny, město je vloží do územního plánu a záměr už nikdo nezmění,“ řekl Martin Skalský z Arniky.
Podle Skalského je zarážející, že hned u sedmi změn vyjádřila odmítavé stanovisko hygienická stanice, přesto na to město nereaguje. „Podle nás je zhruba polovina z 23 změn v balíku problematických. Je to například lokalita Trojmezí, kde hrozí její zástavba, dále pak rozšíření ďáblické skládky a vybudování nové letištní dráhy,“ dodal Skalský.
Kostýmy nepomohly
Arnika bude i nadále usilovat o to, aby byly rozporuplné změny z projednávání vyřazeny a dále by se o nich jednalo v normálním režimu při schvalování územního plánu.
Arnika také včera ještě před jednáním zastupitelstva před budovou magistrátu vyzvala zastupitele, aby celoměstsky významné změny neschvalovali. Nakonec se jim to nepovedlo a nepomohly ani kostýmy mágů s hypnotizačními spirálami, které měly rozhodnutí zastupitelů ovlivnit.
Část zastupitelů nyní požaduje, aby bylo na některé změny vypracováno hodnocení vlivů na životní prostředí takzvané SEA.
Podle odpůrců změn město se schválením hodně spěchá. „Je to až podezřelá rychlost, jak nám jsou tyto změny podsunovány,“ konstatovala Eva Tylová (SZ). K ní se připojila opoziční ČSSD. „Pokud v příštím roce vyhrajeme komunální volby, projednávání významných změn pozastavíme nebo možná i zrušíme,“ řekl zastupitel Miroslav Poche.
Radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS) řekl, že pokud by se ukázalo, že některá ze změn by neměla v režimu celoměstsky významných změn být, bude vyřazena. „Mám zcela opačný názor, to, že některé věci řešíme v tomto zvláštním režimu, znamená, že jim věnujeme velikou pozornost a určitě nikam nespěcháme. Naopak vše do detailu připravíme, abychom pak změny mohli do plánu bez potíží zařadit,“ dodal na závěr.
Autor: Lukáš Marek
Zdroj: Pražský deník 27.11.2009