27. 10. 2009
Rybník Labuť už nebude ostudou Kunratického lesa. Hlavní město totiž včera dokončilo jeho revitalizaci, otevřena byla zároveň naučná stezka v Kunratickém lese, která nabízí čtrnáct různých zastavení.
„Rybník Labuť má za sebou celkovou revitalizaci, při níž se nezapomnělo na odbahnění či úpravu vypouštěcího zařízení či opravy břehů. Celkové náklady se vyšplhaly asi 3,5 milionu korun,“ řekl radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek (SZ).
Podle něj Praha investuje do revitalizací vodních ploch asi 100 milionů korun. V tomto roce se realizovaly například opravy Hamerského rybníka, rybníku Martiňák nebo Šárecko-Litovického potoka či retenční nádrže Hájecká.
Labuť bez bahna
Rybník Labuť je bočním rybníkem Kunratického potoka v místě před podchodem potoka pod Vídeňskou ulicí. Původní rybník Labuť připomínaný již v 18. století byl průtočný a nacházel se po obou stranách bývalé Vídeňské silnice v blízkosti zájezdního hostince „ U labutě“. Poslední rekonstrukce rybníka pochází ze šedesátých let minulého století, kdy došlo k podstatným změnám v lokalitě, včetně vytvoření nového koryta Kunratického potoka. „V rámci odbahnění rybníka jsme po vysušení odvezli zhruba 950 kubíků sedimentů a z 150 metrů krychlových sedimentů byla vytvořena mělčina v severovýchodní části rybníka,“ doplnil Štěpánek. Lidé, kteří do Kunratického lesa zavítají, se ale mohou kochat také naučnou stezkou. Ta nabízí 14 různých zastavení. Všechny texty jsou určeny pro laickou veřejnost a jsou doplněny množstvím nákresů, fotografií a ilustrací tak, aby byly srozumitelné a napomáhaly pochopení problematiky. Podle nedávných průzkumů je roční návštěvnost lesa zhruba 750 000 návštěvníků.
Autor: Lucie Boháčová
Zdroj: Pražský deník 27.10.2009