19. 9. 2019
“Pro zásadní zvýšení dostupnosti kotlíkových dotací je řešením poskytnutí bezúročné půjčky na nákup nového kotle v plné výši předtím, než je proplacen z dotace. Díky půjčce je dotace přístupná i pro ty, kteří si kotel z vlastních peněz koupit nemohou,” navrhuje na základě opavské praxe zlepšení pro Prahu spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.
Největší problém kotlíkových dotací vidíme v tom, že se dávají těm, kteří si jsou schopni nový kotel pořídit sami, koupí si jej a pak ho dostanou následně proplacený z dotace.
“Ani vedení Prahy se bohužel nepoučilo z nízkého počtu žadatelů v předchozích výzvách a poslední dotační výzvu na kotlíkové dotace vypisuje jako dosud: pro movité. Většina domácností, které si dle zákona musí starý kotel do roku 2022 vyměnit, tak na finanční podporu nedosáhne,” hodnotí nevyhovující stav Masare.
Díky kotlíkovým dotacím bylo v Praze v uplynulých dvou vlnách vyměněno pouhých 378 kotlů na pevná paliva za nízkoemisní zdroje. V hlavním městě přitom zůstává v rodinných domech zhruba 1 až 2 tisíce starých kotlů na pevná paliva, z nichž mnohé zamořují ovzduší zejména v okrajových částech města.
“Aktuální výzvu Praha navíc podpořila ještě nižším objemem prostředků než výzvu předchozí. Přitom ji popisuje jako poslední možnost pro vlastníky kotlů, aby si výměnu kotlů, jejichž provoz bude od roku 2022 zcela zakázán, nemuseli hradit čistě ze svého. Prostým součtem je vidět, že na dotaci dosáhne menšina lidí, kteří si kotle musí vyměnit. Praxe ukazuje, že za těchto podmínek to budou paradoxně jen ti nejmovitější,” vysvětluje Vít Masare.
Vít Masare 607 786 013