5. 5. 2022

Pražští Zelení si na dnešní krajské konferenci zvolili čelo kandidátky pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Zároveň schválili memorandum o předvolební spolupráci se sociální demokracií. Jako nezávislou lídryni společné kandidátky navrhují Zelení bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou. Zároveň obě strany vítají případnou předvolební spolupráci s dalšími stranami, hnutími a nezávislými. Schválení memoranda teď čeká sociální demokracii.

Zelení na své nejvyšší pozice na společné kandidátce vysílají Matěje Michalk Žaloudka, urbanistu a zastupitele Prahy 3, právničku Annu Junkovou z Prahy 2 a aktivistu Kryštofa Stupku z Prahy 6.

Podle Matěje Michalk Žaloudka chtějí Zelení přispět k tomu, aby po zářijových volbách zvítězila solidární politika, která nikoho nenechá padnout na dno. Proto vidí jako zásadní riziko potenciální návrat ODS k vládě. “Budeme akcentovat to, že Praha musí zůstat dostupná pro všechny. Zároveň jako Zelení budeme zárukou udržitelných a ekologických řešení, ať už v klimatické a energetické politice, tak v územním rozvoji a dopravě.”

Anna Junková k tomu říká: „V současné situaci je jasné, že nejen v Praze budou tématem zvyšující se náklady na život. Chci řešit dostupné bydlení a nakládání s odpady. Taky chci na magistrát vnést téma genderově citlivého urbanismu, o kterém se u nás teprve začíná mluvit.“

„Jsem hrozně rád za možnost kandidovat tento rok za zelené a vyzdvihovat v politice témata důležitá pro mladé! Chci ekologičtější Prahu s kvalitním bydlením, o kterém se nám nebude jenom zdát, a bezpečnými ulicemi i po setmění,“ doplňuje Kryštof Stupka.

Koalice chce nabídnout politiku s důrazem na sociální a klimatickou spravedlnost, solidaritu, ochranu životního prostředí, dostupnost kvalitních veřejných služeb, participativní demokracii a ochranu veřejného zájmu a právo každého na město a jeho veřejný prostor.

Další podrobnosti představíme v průběhu května.