30. 5. 2008
Na území hlavního města se nachází cca 4 850 ha lesů, z toho cca 2 480 ha je v majetku hl. m. Prahy. Na jaře a na podzim probíhá v lesích hlavního města Prahy opakované zalesňování. Vysazují se zejména dub zimní, lípa malolistá, habr obecný, z jehličnatých dřevin pak modřín opadavý a borovice lesní.
„V rámci obnovy stávajících lesních porostů bylo letos na jaře vysázeno celkem 60 152 kusů sazenic, v rámci zalesnění zemědělských půd to bylo 75 850 sazenic, převážně v lokalitách Vinice I, Vinice II, Dubeč, les Šeberov a les Dívčí Hrady. Výsadba solitérních dřevin s obvodem kmene 12-14 centimetrů na lesní louky činila celkem 81 kusů – například v Řepích, Hostivaři, Hloubětíně, Dolních Počernicích, Libni a dalších,“ upřesnil počty nových stromů radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.
„Charakter nově zalesňovaných ploch se v průběhu let měnil s tím, jak se měnily důvody zalesňování, od zamezení eroze, přes snahy o zvýšení krásy pražského okolí a zpříjemnění pobytu obyvatel v přírodě, až po cílevědomé zakládání lesoparků jako míst pro krátkodobou rekreaci obyvatel nově vznikajících sídlišť,“ uvedl radní Štěpánek.
V lesích, které jsou v majetku Hlavního města Prahy, se provádějí výchovné a obnovné zásahy, například přeměna smrkových a borových monokultur ve špatném zdravotním stavu na porosty smíšené, obnovy a údržby cest, sběr odpadků, vyvážení košů a sekání luk. Lesy jsou také doplňovány o rekreační prvky, zejména lavičky, odpadkové koše, altány, dětské herní prvky a informační cedule.
Hlavní město Praha si uvědomuje nevyčíslitelnou hodnotu lesních porostů, které jsou na jeho území, a proto dobrovolně podstoupilo náročnou certifikaci FSC (Forest Stewardship Council), aby potvrdilo a zajistilo stabilní lesní ekosystémy nejen pro současné, ale i budoucí generace. Certifikační standard klade na vlastníky lesa vysoké nároky (celkem je posuzováno 160 kritérií v oblasti ekologické, ekonomické i sociální), v mnoha oblastech vysoce nad rámec požadovaný lesním zákonem. V lesích v majetku hl.m.Prahy bylo v současnosti vymezeno a v terénu vyznačeno celkem 65 porostů o celkové výměře 107 hektarů, kde nyní ani v budoucnu nebude probíhat těžba a kácení stromů, ani při probírkách. Jedná se porosty rozložené po celém území Prahy, převážně se jedná o lesy ve stávajících zvláště chráněných územích. Největší plochy jsou vymezeny v oblasti Divoké Šárky a Kunratického lesa.
„Plochy, kde je les ponechán svému přirozenému vývoji jsou nesmírně důležité z hlediska biodiverzity i zdraví lesa. Očekáváme, že bezzásahová území budou biotopem pro rostliny, hmyz, ptactvo i hlodavce, kteří by se v obhospodařovaném lese nevyskytovali,“ říká radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek, který má městské lesy na starosti.
Řada těchto porostů je v současné době pro běžného návštěvníka nerozlišitelná od běžného lesa, ovšem význam takovýchto ploch roste s časem, po který jsou tyto plochy ponechané samovolnému vývoji. Jednou za 10 let jsou tyto porosty odborně vyhodnocovány, zejména jsou sledovány změny v struktuře porostů, druhové skladbě, apod.
Zdroj: Tiskový servis MHMP 30.5.2008