13. 12. 2007
Existuje studie, v níž nechybějí šedesátimetrové věžáky. Útvar rozvoje magistrátu o tom ale mlčí
Útvar rozvoje města (ÚRM) vypracovává v souvislosti s přípravou olympiády různé studie, s nimiž se veřejnosti nemíní svěřovat.
Jedna z nich se například týká umístění olympijské vesnice v lokalitě Holešovice-Bubny.
Území ohraničují ulice Argentinská, Bubenské nábřeží, Bubenská, Plynární a Železničářů. Vyrůst by tam měly podle informací Práva například až čtrnáctipatrové domy, jejichž výška by přesahovala 60 metrů.
Původní vizualizace výšku objektů neuváděly. Podle některých odborníků by tak vysoké objekty, i když zdaleka nedosahují parametrů pankráckých mrakodrapů, výrazně pozměnily panoráma v této části Prahy.
Člen zastupitelstva hlavního města Karel Jech (SZ) si myslí, že by občané měli mít možnost vyjadřovat se i k těmto plánům.
„Záměr Praha olympijská spadá do kategorie velkých projektů a jednotlivá sportoviště také. O projektech s dopadem na životní prostředí hovoří jednoznačně Aarhuská úmluva (ČR ji podepsala v roce 1998, v platnost
vstoupila před třemi roky).
Podle ní mají být takové záměry konzultovány s veřejností v počáteční fázi, kdy jsou všechny možnosti ještě otevřeny. Tyto právní normy se teď jednoznačně porušují,“ uvedl Jech.
Tvrdí, že by magistrát neměl na veřejnost pouštět informace po malých kouscích. „Tu o stadiónu Šutka, tu o letňanském výstavišti. Tím podporu občanů hrám nezíská,“ míní Jech. Navíc podle něho oponentura může vést k lepším a přijatelnějším řešením. ÚRM jakékoli porušování pravidel odmítá. „Jedná se o variantní řešení, ve hře jsou další lokality v Letňanech a Čakovicích. Studie slouží k tomu, aby se vážily podmínky, za jakých je možné vesnice postavit. V této fázi rozhodování není uzavřeno, dalšími postupnými kroky bude vypracování ekonomických studií, které dodají další kritéria pro vyhodnocení variant. Zveřejnění v této fázi považujeme za zavádějící, ve hře je ještě mnoho neznámých,“ sdělila Právu Marie Plívová z ÚRM.
Území si neohlídali
Na drážní pozemky v okolí Argentinské ulice si brousilo zuby město už vloni, aby mělo prostor pro olympijskou vesnici, která by se měla po skončení her přeměnit ve vysokoškolský kampus. „To území si ohlídáme,“ tvrdil ještě počátkem léta primátor Pavel Bém (ODS). Krátce poté České dráhy prodaly na základě výběrového řízení území společnosti Orco Omikron za 1,1 miliardy korun.
Pořizovat studie na soukromé pozemky údajně ničemu nevadí. I holešovická radnice je v klidu. „To si musí vydiskutovat hlavní město s vlastníkem,“ řekl starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS) k tezi, že by právě prostory bývalého nádraží vyšly jako nejlepší pro olympijskou vesnici.
O tom, zda by radnici v Praze 7 vadily vysoké budovy, považuje Ječmének za předčasné se bavit. „Olympiádě jsme řekli ano, ale vyjádřit se k tak závažnému tématu zatím nejsme schopni, když neznáme všechny souvislosti a nevíme, co má být v okolí,“ dodal Ječmének.
Autor: Jana Šprunková
Zdroj: Právo, 13.12.2007, strana 10