10. 3. 2008

Když pražští radní v červnu 1906 spouštěli do provozu dílo Williama Heerleina Lindleyho, totiž první moderní podzemní kanalizační síť, jistě netušili, že o víc než o sto let později budou žít ve městě tisíce Pražanů bez připojení k této síti. A zatímco před sto lety byla Praha v tomto směru moderní průkopnicí, teď se řadí k městům třetího světa.

video: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/08.03.2008/208411058230010-12:05-1-z-metropole-vrati-se-tramvaje-na-vaclavske-namesti.html

Pavel KLEGA, náměstek pražského primátora /ODS/
——————–
Praha investuje do stavby této infrastruktury více než jednu miliardu korun ročně. Je to maximum možného, maximum toho, co z rozpočtu můžeme na tento segment uvolňovat.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Tímto tempem by ale byla kanalizace v Praze dokončena za osmnáct let. Město proto požádalo už před časem o pomoc evropské fondy. Praha má ale příliš dlouhou smlouvu se správcem sítě, kterým je Veolia, tedy až do roku 2028. Evropské normy přitom připouštějí mnohem kratší smlouvy, nejlépe do roku 2015. Kvůli této disproporci pak Praze hrozí, že na evropské peníze nedosáhne.

Markéta REEDOVÁ, náměstkyně pražského primátora /ED/
——————–
Teďko děláme právní analýzu těch smluv, také samozřejmě určitá jednání s Veolií, ale také jednání s ministerstvem pro životní prostředí a také Evropskou komisí, také individuální konzultace.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Pokud se nepodaří změnit smlouvy, budou tisíce Pražanů dál vypouštět své odpadní vody do jímek, a to v tom lepším případě.

Markéta REEDOVÁ, náměstkyně pražského primátora /ED/
——————–
Vzhledem k tomu, že ty podmínky nejsou dobře dojednány, vzhledem k tomu, že my třeba nebudeme moci žádat finanční prostředky z evropských fondů, tak potom je také na vládě, aby se spolupodílela díky tomuto vyjednání na financování té infrastruktury vodohospodářské.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Slivenec je jednou z těch městských částí, kde je ke kanalizaci připojena pouze polovina obyvatel, přitom o přípojky žádali místní už před padesáti lety.

Jaroslav JANÁČEK, obyvatel Slivence
——————–
Támhle vesnice v pohraničí kanalizace maj a tady de facto město, hlavní město Praha a bohužel kanalizaci … na tu čekáme už několik let.

Jana PLAMÍNKOVÁ, starostka Slivence /SNK/
——————–
Dostal na letošní rok pro Slivenec pouze jeden milion korun. Vzhledem k tomu, že potřeba je přibližně tři sta až čtyři sta milionů korun jenom na tu vlastní splaškovou kanalizaci a potom dalších tři sta až čtyři sta milionů na úpravu povrchů po výstavbě kanalizace, tak tímto tempem by to trvalo přibližně šest set až osm set let.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
A zatímco Slivenec dostal pro letošní rok na kanalizaci milion korun, Kunratice dostávají pravidelně kolem čtyřiceti milionů. I tady se teď ale bojí, že kohoutek s penězi se utáhne.

Ivana KABELOVÁ, starostka Kunratic /ODS/
——————–
V poslední době jaksi město rozhodlo, že poměrně značné prostředky vynaloží na nadřazený komunikační systém, což je jistě potřeba, tak počítám, že investice půjdou pomaleji.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Ale zpátky ke zmíněnému nepoměru. Slivenec má dva a půl tisíce obyvatel, Kunratice třikrát tolik, logicky by i obdržené peníze měly kopírovat tato čísla. Kunratice ale dostávají čtyřicetkrát víc. Ze seznamu peněz na kanalizaci pro jednotlivé městské části totiž vyplývá zarážející rovnice.

Petr PICK, obyvatel Slivence, člen petičního výboru
——————–
Fakt je ten, že když se podíváte na složení radnic, které tyhle ty příspěvky dostávají, tak vždycky je to radnice pod vládou ODS, která dostává daleko víc.

Karel BŘEZINA, člen pražského zastupitelstva /ČSSD/
——————–
Já bych strašně nerad to zužoval pouze na problém kanalizace, ono když se koukneme na ten rozpočet hlavního města Prahy, tak zjistíme mnohé jiné disproporce. Například zjistíme, že v minulosti já jsem byl členem zastupitelstva na Praze 10, kde jeden čas byl v čele sociální demokrat a dotace na obyvatele pro tuto městskou část je diametrálně odlišná třeba od městské části Praha 1, kde po celou dobu vládne ODS.

Pavel KLEGA, náměstek pražského primátora /ODS/
——————–
To má svoji logiku. Technická kritéria a také samozřejmě hraje roli počet obyvatel, to znamená počet do budoucna napojených občanů ve vztahu k objemu investice. Nikoliv stranická příslušnost starosty nebo starostky.

Jana PLAMÍNKOVÁ, starostka Slivence /SNK/
——————–
Já když jdu na hlavní město prostě žádat peníze na další urychlení té výstavby, tak mi všichni říkají, že pro Slivenec tam žádné peníze nejsou.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Podobnou zkušenost ale nemají jen ve Slivenci. Například Křeslice čelily při budování kanalizační sítě podobným ústrkům.

Antonín ZÁPOTOCKÝ, starost Křeslic /SZ/
——————–
Byly obrovský problémy s financováním tý kanalizace. Praha nám dávala minimální prostředky a vždycky jsme je získávali každej rok prostě peticema obyvatel a novinovejma článkama a podobně.

Karel BŘEZINA, člen pražského zastupitelstva /ČSSD/
——————–
Zabránit se tomu pravděpodobně v tuto chvíli nedá, protože občanští demokraté mají nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Některé městské části i proto zvažují, zda by se jim nevyplatila nezávislost na Praze. Například Křeslice dostávají ročně od města na veškeré výdaje dva a půl milionu korun, jako samostatná obec by ale získaly čtyřikrát tolik. Vyhlášení referenda se ale bojí.

Antonín ZÁPOTOCKÝ, starost Křeslic /SZ/
——————–
Obávám se obrovský kampaně magistrátu proti tomu referendu, protože samozřejmě by to byl precedens.

Petr SOJKA, moderátor
——————–
Pražští radní věří, že kanalizaci bez ohledu na to, kdo vládne místním radnicím, dokončí do deseti let. To ale neznamená, že tím skončí praxe podivného přerozdělování peněz pro naše a ty druhé.

Antonín ZÁPOTOCKÝ, starost Křeslic /SZ/
——————–
Tady je Botič, kterej … tady v roce 2002 povodeň udělala nějaký škody a máme hotový projekty, stavební povolení a Praha nám na to prostě nedává dotace.