18. 9. 2008
Na dnešním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se zelení zastupitelé zdrželi při hlasování o zadání celoměstsky významných změn územního plánu.
Tisková zpráva Klubu zastupitelů SZ v ZHMP z 18.9.2008
Celkem 43 změn územního plánu, které se týkají území o celkové rozloze 1170 ha, zahrnuje užitečné návrhy na proměnu brownfields, ale také návrhy na zástavbu zelených ploch a změny, které jsou šité na míru developerům.
Zelení podporují zpracování celoměstsky významných změn, které řeší zkapacitnění železničních tratí, přípravu nových tramvajových tras a využití brownfields.
Zuzana Drhová, členka výboru pro územní rozvoj, k tomu řekla: „Navrhli jsme vyřadit ty změny, které plánují funkční změnu na dosud zelených a nezastavěných plochách. Největší plochy k zastavění se otevírají na východě Prahy, kdy jen v oblasti Štěrbohol a Dubče se plánují změny na téměř 570 ha. O zelené plochy – ornou půdu, zahradnictví i lesní porosty by město mělo přijít také v oblasti Uhříněvsi, Sobína či Veleslavína a Vokovic.“
Do přípravy změn v oblastech Masarykova nádraží, Smíchovského nádraží, v Bubnech – Zátorech či u nákladového nádraží Žižkov, které se týkají 249 ha, doporučují Zelení zapojit ve větší míře obyvatele Prahy, nejlépe formou zpracování urbanistických studií projednaných s odbornou i laickou veřejností.
Zuzana Drhová k dnešnímu schválení nové vlny celoměstsky významných změn uvedla: „Smyslem územního plánování je vyjít vstříc požadavkům na další rozvoj, ale také chránit město před jeho negativními dopady. Proto je třeba při plánování další výstavby myslet na město jako na celek, na odvětrávání pražské kotliny, potřebu snižování množství aut či hluku, ale také na demografický vývoj pražské populace a její možné potřeby v následujících letech (školy a školky, sociální a zdravotní zařízení, startovací byty či domy s pečovatelskou službou). Cesta vykusování území, o nichž se rozhoduje v režimu změn k územnímu plánu, často vyhovuje více developerům než městu a lidem, kteří zde bydlí.“