18. 1. 2008
Praha brzy rozhodne o postupu kvůli dotaci z EU na čistírnu. Pražský magistrát se v následujících měsících rozhodne, jak bude postupovat ohledně získání dotace z Evropské unie na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod.
Podle radního Petra Štěpánka (Strana zelených) si k tomu nechá vypracovat právní rozbor. Praha by chtěla z unie šest miliard korun. Problém je v tom, že město má uzavřeny smlouvy s vodárenskou firmou do roku 2028. Podle ministerstva životního prostředí ale obce s delšími smlouvami, než je rok 2022, na dotace nedosáhnou.
Prověrka smluv by měla být podle Štěpánka hotová do února. „Z analýzy vypadne postup. Pak budou navrženy další kroky,“ řekl dnes ČTK radní. Potvrdil, že v podmínkách čerpání dotací prostřednictvím operačního programu Životní prostředí je možnost omezena dobou smluv. „Což je špatně,“ podotkl Štěpánek.
Výtky k podmínkám měla rovněž asociace krajů a svaz měst a obcí. Podle Štěpánka se jedná o tom, zda by byl možný individuální přístup k vodohospodářským projektům. Dlouhodobé smlouvy s provozovatelem vodohospodářské infrastruktury mohou být pro obce z hlediska stability výhodné, uvedl Štěpánek.
Podle nové magistrátní analýzy to vypadá, že unie nedá Praze na přestavbu čistírny ani korunu, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. „Pak lze předpokládat, že se náklady na obnovu a výstavbu vodohospodářského majetku promítnou do ceny vodného a stočného,“ cituje list z dokumentu. Podle informací ČTK se na základě této zprávy radní v prosinci rozhodli pro vypracování právní prověrky smluv a podmínek pro čerpání unijní dotace.
„Vyjednané podmínky mění řadu nadějí. Doufám, že to není konečné slovo,“ řekla dnes ČTK primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED). Rovněž ona hovoří o možném individuálním přístupu k obcím, ale také o změně smlouvy s provozovatelem infrastruktury. Reedová také poukázala na to, že Evropské komisi vadí poměrně vysoké zisky provozovatelů infrastruktury.
Praha pronajímá vodohospodářskou infrastrukturu firmě Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji spravuje. Provozovatelem jsou na základě podnájemní smlouvy Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Podle původních ujednání měl trvat tento vztah do roku 2013. Před několika lety městská rada smlouvy prodloužila o 15 let do roku 2028. Ujednání tehdy byla podle dřívějších informací upravena podle požadavků EU; převládal právní názor, že smlouvy jsou v pořádku.
Dojednané podmínky pro čerpání peněz z operačního programu životní prostředí neplní tři desítky velkých českých měst. Dotace na čistírny tak jsou ohroženy v oblastech, v nichž žije zhruba čtvrtina obyvatel České republiky. Česko musí do roku 2010 splnit požadavky EU na čištění odpadních vod. Nutné investice představují řádově desítky miliard korun, přičemž stát počítá se značným podílem evropských peněz. Přestavba pražské čistírny má stát celkem kolem deseti miliard korun.
Zdroj: ČTK 17.1.2008