7. 5. 2007

Odpočinková oblast u Botiče v Hostivaři má ustoupit výstavbě. Proti budování bezmála padesáti bytů na hranici chráněné přírodní památky jsou místní lidé i radnice.

Tři až sedmipatrové domy s osmačtyřiceti bytovými jednotkami by měly podle plánů stavební firmy vyrůst téměř v srdci přírodního parku Hostivař – Záběhlice a chráněné přírodní památky Meandry Botiče. Domy se mají tyčit na třech parcelách na konci ulice U Břehu. Investorem výstavby je společnost System Proreal.
Součástí staveb by měla být téměř stovka garáží. Obyvatelé nových bytů by tak svými vozy enormě zvýšili dopravní zatížení ulice, která je slepá a je jednou z nejfrekventovanějších pražských cyklostezek. „Jde vyloženě o rekreační oblast, chodí sem maminky s kočárky, lidé na vycházky se psy, cyklisté. Do ulice je kromě dopravní obsluhy zcela zakázán vjezd,“ říká Lenka Skoupá, předsedkyně občanského sdružení Přátelé Botiče, které místní obyvatelé založili v březnu s cílem stát se účastníky územního řízení a vyjadřovat se k plánům stavby. Kromě ohrožení přírodní památky a znehodnocení oddechové zóny, kterou využívá bezpočet Pražanů, se místní obávají také toho, že vysoké bytové domy naruší vzhled oblasti. Pro ni jsou charakteristické pouze nízké rodinné domy.
Přátelé Botiče se rozhodli dát své stanovisko najevo také formou petice. „Předávali jsme ji na radnici Prahy 15 s patnácti sty podpisy, dnes už jich zase pár desítek přibylo,“ řekla Skoupá.
„Radní jsem s peticí seznámil minulý týden. Firma zatím nepodala oficiální žádost o zahájení územního řízení, ale se současnou studií domu radnice zásadně nesouhlasí,“ řekl o postoji Prahy 15 k výstavbě v ulici U Břehu starosta Jiří Petříš. Podle Skoupé tím ale ohrožení oddechové zóny u Botiče není zažehnáno. „Dá se předpokládat, že firma se v případě neúspěchu odvolá na magistrát. Říká se, že je velmi vlivná a že si dokáže výstavbu prosadit,“ obává se předsedkyně sdružení.
S necitlivými zásahy mají už místní obyvatelé zkušenosti. „Vyděsil je způsob úpravy ulice U Břehu. Byly vykáceny staré zdravé stromy, které držely břeh, a místo nich bylo koryto zpevněno betonem a kameny v drátěných sítích. Všechno završila svodidla jako na dálnici,“ dodala Jaroslava Otipková, členka sdružení Přátelé Botiče.

Autor: Jana Nováková

Zdroj: Lidové noviny 7.5.2007