23. 10. 2009
Město schválilo prodej pozemků investorovi, místní se chtějí obrátit na Nejvyšší soud
„Fuj, hanba, styďte se,“ těmito slovy počastovala desítka demonstrantů pražské zastupitele na jejich včerejším zasedání. Hlasitými výkřiky protestující vyjádřili svůj nesouhlas se schválením prodeje pozemků v ulici 5. května u magistrály.
Pozemky, kde teď roste asi stovka stromů, koupila od hlavního města společnost Centrum Kačerov za téměř dvanáct miliónů korun. Ta chce v místě postavit polyfunkční dům s podzemními garážemi, letitá lipová alej se tak bude kácet.
Obyvatelé přilehlých domů mají proto strach, že se zvýší hluk a dojde celkově ke zhoršení už tak špatného životního prostředí v okolí magistrály. Chtějí se proto obrátit na Nejvyšší soud (NS) a podat podnět ministerstvu financí a ministerstvu vnitra.
„Cena pozemku je podhodnocená, není v ní zahrnutá cena stromů, které mají hodnotu až několik stovek tisíc korun,“ řekla Alžběta Rejchrtová ze sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou, které bojuje s městem již šestnáct let.
„Stále narážíme na totální nezájem. Město hájí zájmy developerů, a ne občanů. Dnešní rozhodnutí zastupitelů je jak plivanec do tváře,“ doplnila Rejchrtová ze sdružení, jehož členové s transparenty s nápisy Neprodávejte naše lípy a Nechte nás dýchat protestovali na čtvrtečním jednání zastupitelstva. Rejchrtové nebylo umožněno, aby na zasedání vystoupila.
Sdružení se už v minulosti na soud kvůli hlukové zátěži obrátilo. Ten jim dal za pravdu a nařídil městu hluk snížit. Praha se poté obrátila s dovoláním na NS, který odložil vykonatelnost rozsudku, dokud nebude projednáno dovolání.
Proti prodeji pozemků vystoupili včera někteří zastupitelé za Stranu zelených a sociální demokraté. „Je to modelový případ, jak by město nemělo zacházet se svými pozemky. Jedná spíš v zájmu soukromého investora než lidí,“ uvedla Iva Kotvová (SZ). Záměr Prahy odsoudil rovněž Miroslav Poche (ČSSD), který poznamenal, že takové jednání města je nepřípustné. Při konečném hlasování však opoziční zastupitele přehlasovali zástupci ODS.
Podle předkladatele návrhu Pavla Klegy (ODS) plánovaná multifunkční budova by měla naopak přispět ke snížení hluku v okolní zástavbě. Praha by také podle jeho slov stavbou měla ušetřit za protihlukovou stěnou, která byla původně plánována, ale jejíchž výstavbu zablokovali samotní občané. Zeleň by se na místo měla rovněž vrátit, investor totiž bude muset vykácené stromy nahradit.
Zamýšlená budova ale podle místních okolí příliš nepomůže, podle nich se hluk odrazí na domy stojící na druhé straně magistrály. Ani vysazení nové zeleně není řešením.
„Stromy staré pětadvacet let se nedají vykompenzovat,“ řekla Rejchrtová s tím, že sdružení sesbíralo proti prodeji přes 750 podpisů na petici. Město ji označilo za neplatnou, jelikož nesplňuje všechny náležitosti petičního zákona. To sdružení ale popírá a chce zažalovat město za porušení tohoto zákona.
Rejchrtová nevyloučila ani možnost, že se bude domáhat prošetření výběrového řízení, ze kterého jako vítěz vzešla společnost Centrum Kačerov. Šanci zvrátit plánovanou výstavbu nabízí i budoucí stavební řízení, které teď investora čeká.
Autor: Kateřina Severová
Zdroj: Právo 23.10.2009