15. 8. 2008
Město poskytuje dotace těm, kteří investují do obnovitelných zdrojů. Novým trendem jsou tepelná čerpadla a fotovoltaické články
Vytápění, ohřev vody i výroba elektrického proudu – ke všem těmto činnostem je dnes možné využít solární energii. Stále více Pražanů si tuto skutečnost uvědomuje a do kolektorů a tepelných čerpadel neváhá investovat desetitisíce korun.
Město přispívá dotacemi
Hlavní motivace je zřejmá: úspora finančních prostředků. Počáteční náklady jsou sice poměrně dost vysoké, investice se ale za několik let vrátí. Město navíc těm, kteří do obnovitelných zdrojů energie investují, přispěje dotací. „K dnešnímu dni evidujeme již 117 žádostí na 182 bytových jednotek, což je přibližně dvojnásobek oproti stejnému období předchozího roku. Z celkového počtu je 87 žádostí již vyplaceno,“ uvedl tiskový mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.
Zatím vítězí ohřev vody
O dotaci může zažádat každý, kdo si zařízení využívající obnovitelné zdroje pořídí. Pokud tak učiní do 21 dní od uvedení zařízení do provozu, město mu vyplatí až polovinu doložených nákladů. Ty se v případě základních slunečních kolektorů pohybují v částkách od 80 až do 120 tisíc korun.
„Využití energie slunce město podporuje v rámci programu dotací na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie. Správně navržený solární systém může pokrýt až sedmdesát procent spotřeby energie na ohřev teplé užitkové vody (TUV),“ říká radní pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek (SZ).
Sluneční kolektory pro ohřev TUV Pražané v dnešní době využívají nejčastěji. Podle Oldřicha Šlora ze společnosti Rokov, která se na poli obnovitelných zdrojů pohybuje, už má ale v dnešní době sluneční energie mnohem větší využití, především ve vytápění rodinných domů.
„V posledních letech výrazně pokročila technologie tepelných čerpadel. I malé čerpadlo je vysoce efektivní, zařízení čerpá sluneční energii ze země a v provozu tedy může být celý rok. Pořízení základního zařízení vyjde zhruba na šedesát tisíc. V našich zeměpisných šířkách bude budoucnost patřit právě tepelným čerpadlům,“ domnívá se Šlor.
Právě u tepelných čerpadel pozoruje magistrát v letošním roce největší nárůst zájmu.
Stále častěji si lidé pořizují také takzvané fotovoltaické články, které slouží k výrobě elektrické energie.
Čistá elektřina ze slunce
„I tady platí možnost získání dotace z pražského programu, v tomto případě je však nutno počítat s vyšší počáteční investicí. Práci by v každém případě měla provádět odborná firma poskytující záruky a pozáruční servis – při žádosti o dotaci je to dokonce podmínka,“ upozorňuje radní Štěpánek.
Cena základního zařízení v případě fotovoltaických článků se pohybuje v částkách 100 až 120 000 korun. Tři takovéto články poskytnou podle Šlora výkon až 120 wattů. „Fotovoltaika je světovým trendem. V Izraeli už musí mít tyto články každý kolaudovaný dům, u nás ale zatím příliš rozšířeny nejsou. Je to ještě otázka několika let, pro společnost ale budou znamenat velký přínos,“ předpokládá Šlor.
V hlavním městě se k obnovitelným zdrojům zatím uchylují především majitelé rodinných domů. Obyvatelé bytů tvoří podle údajů magistrátu čtvrtinu všech žadatelů o dotace. Právnické osoby se pak na výsledném počtu podílí jen osmi procenty. O příspěvek města je v letošním roce ještě možné žádat, a to do 31. října.
Autor: Jan Brodníček
Zdroj: Pražský deník 15.8.2008