24. 5. 2020

Pražští Zelení podporují výzvu „Za Prahu udržitelnou a sousedskou“, v níž více než tři desítky spolků a místních iniciativ požadují veřejnou debatu o potřebách obyvatel hlavního města.

Koronavirová krize z pražského centra nebývalým způsobem sňala nános turistického provozu. Ten se přitom s léty stává méně a méně slučitelným s kvalitním životem stálých obyvatel, a to s ohledem na bydlení, dostupnost běžných služeb, životní prostředí i estetickou kvalitu městského prostředí. Zcela nová atmosféra pražských ulic z posledních dvou měsíců vybízí k přehodnocení našich dosavadních postojů k tomu, jak by měl život v hlavním městě vypadat.

Výzva spolků žádá veřejnou diskusi o omezení krátkodobých pronájmů pouze na skutečné sdílení vlastních bytů, o výstavbě dostupného nájemního bydlení či o podpoře kvalitních lokálních podniků a služeb namísto matrjošek, trdelníků a cannabisových lízátek. Další témata výzvy jsou pak vyloženě ekologická; Zelení jsou jejich nejsilnějším politickým garantem. Patří k nim zahlcení automobilovým provozem, problém městského tepelného ostrova i absurdní snahy o rozšiřování pražského letiště.

Více o výzvě: https://a2larm.cz/2020/05/za-prahu-udrzitelnou-a-sousedskou/

———-

Foto Leszek Leszczynski: commons.wikimedia.org/wiki/File:Kürtőskalács_-_Chimney_cake_(7885647654).jpg