23. 11. 2016

Návrh rozpočtu hlavního města, který bude ve čtvrtek schvalovat zastupitelstvo, zahrnuje nově výdaje na umění ve veřejném prostoru. Počítá s většími prostředky na granty, ale také třeba s pokračováním oživení Malostranského či Palachova náměstí.

 Navržené objemy prostředků na granty jsou oproti letošnímu roku vyšší o téměř 224 milionů korun, činí tedy zhruba 1,27 miliard korun. Došlo k navýšení příspěvků do oblasti kultury a umění o 50 milionů korun na celkových 350 milionů korun. Granty na životní prostředí jsou navýšeny o 8,5 milionů na celkových 20 milionů korun.

 „V oblasti kultury došlo k historickému a zásadnímu navýšení grantových finančních prostředků o 50 milionů korun, tedy přibližně o 20 procent. Jako pražský radní pro kulturu to považuji za velký úspěch a jsem přesvědčen, že to výrazně přispěje k rozvoji kulturního života a bohatství hl. m. Prahy. A Praha, jako kulturní centrum naší republiky, si to zaslouží,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

 „Nový rozpočet bude myslet i na jedno z našich důležitých témat, kterým jsme podmínili svoji účast v koalici. Dvě procenta z kapitálových výdajů rozpočtu budou určena na umělecká díla v ulicích Prahy,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská. V roce 2017 by to mohlo být 135 milionů korun. „Po letech by se tak do metropole měla vrátit současná umělecká tvorba, což je něco, co k modernímu a sebevědomému městu určitě patří. O realizaci děl se bude samozřejmě rozhodovat v transparentních soutěžích,“ doplňuje Kolínská.

Jedno procento z těchto výdajů bude využito v souvislosti s prováděnými stavbami nebo rekonstrukcemi, to druhé v nově zřízeném Fondu na realizaci uměleckých děl, které se naopak nijak na výstavbu nevážou.

Počítá se také s pokračováním prací na oživení Malostranského a Palachova náměstí, Bělohorské ulice či lokality Vybíralova. Změny by mělo doznat i Karlovo náměstí.

„Doufám, že po letech přešlapování na místě se nám podaří pohnout s revitalizací Karlova náměstí a také vrchem Vítkov,“ říká radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

V návrhu, který putuje do lavic zastupitelů, je také posílen rozpočet Institutu plánování a rozvoje o 41 milionů na 345 milionů korun. Posíleny budou oddělení, která se věnuji územnímu plánování a participaci. Pro participativní rozpočet městských částí Prahy je navrženo 50 milionů korun.

V případě schválení rozpočtu by mohly dosáhnout na rezervu 1,267 miliardy korun.